baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Czy wiesz, na czym jeździsz? Co warto wiedzieć na temat opon

Czy wiesz, na czym jeździsz? Co warto wiedzieć na temat opon

  Kategoria: Bieżące  /    Dodano: Wtorek, 14.10.2014, 19:12

To na nich opiera się komfort i bezpieczeństwo twojej jazdy. Gdy są dobrze dobrane, auto niemal „płynie” po asfalcie. Możesz je kupić w wielu rodzajach, z przeznaczeniem na rozmaite typy podłoża i warunki atmosferyczne. Opony – nieodłączny element każdego samochodu.

W roku 2012 na nowych, dostępnych na naszym rynku oponach pojawiły się etykiety informujące o parametrach danego ogumienia. Każda etykieta składa się z trzech części. Pierwsza (z dystrybutorem paliwa) określa wydajność energetyczną opony, opisaną na skali od A do G, gdzie A to produkt najbardziej oszczędny pod względem spalania. Druga ramka, którą oznaczono symbolem chmury, jest wskaźnikiem przyczepności (skala A-F, gdzie A to opona o najkrótszej drodze hamowania). Ostatnia, dolna ramka opisuje poziom hałasu wywoływanego przez oponę. Są trzy stopnie głośności, od 1 (najcichszy) do 3.

Jak sprawdzić wiek opony?

Datę produkcji każdej opony znajdziesz w ciągu cyfr na jej boku. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a dwie kolejne rok, w którym dana opona opuściła fabrykę. Jeśli więc na kołach twojego samochodu jest ogumienie z ciągiem cyfr kończącym się na 08 – najwyższa pora je wymienić. Opony 6-letnie (wyprodukowane w roku 2008), niezależnie od stopnia ich zużycia, powinny już być wycofywane z eksploatacji. Dzieje się tak, ponieważ guma z każdym rokiem traci swoje właściwości.

Bieżnik wiele ci powie

Aby opona lepiej przylegała do podłoża, jej zewnętrzna część pokryta jest rzeźbą. Opony letnie powinny mieć bieżnik o głębokości minimum 1,6 milimetra, wersje zimowe – 4 milimetry. Główną rolą bieżników jest odprowadzanie wody i błota pośniegowego z powierzchni ogumienia, pełnią też rolę ochronną, zabezpieczając czoło opony przed uszkodzeniem. Podczas jazdy w terenie lepiej sprawdzają się bieżniki o rzeźbie grubej i niesymetrycznej, trasy miejskie wygodniej jest pokonywać na oponach z rzeźbą płaską, delikatną i jednakową po obu stronach zewnętrznej części opony.

Zmień opony przed zimą

Zanim spadnie pierwszy śnieg, nie zapomnij zmienić opon w swoim aucie. Jeśli nie masz w pobliżu dobrego salonu motoryzacyjnego, możesz skorzystać ze sklepów internetowych. Liczne rodzaje i rozmiary opon są dostępne na stronie Oponeo.pl. Serwis Extraopony.pl z kolei przedstawia szeroki wybór taniego ogumienia używanego – jednak akurat w przypadku opon zimowych zakup używanych może być dość ryzykowny.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE