baza firmogłoszenianewsyforummultimedia
3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jak zostać ekologicznym kierowcą?

Jak zostać ekologicznym kierowcą?

  Kategoria: Bieżące  /    Dodano: Poniedziałek, 24.06.2013, 14:06

W obliczu negatywnych zmian środowiska naturalnego, wywołanych przez rozwój cywilizacyjny, coraz częściej podejmuje się kroki, aby nie dopuścić do dalszego wzrostu skażenia. Ogromnym zagrożeniem jest motoryzacja, a wraz z nią miliony aut poruszających się po drogach. Jakie kroki należy więc podjąć, by korzystanie z samochodów było jak najmniej uciążliwe dla środowiska naturalnego?

 

Aby zostać kierowcą, który żyje w zgodzie z naturą nie wystarczy posiadać nowoczesnego auta, które emituje znikomą ilość zanieczyszczeń. To głównie od danej osoby i jej świadomości ekologicznej jazdy zależeć będzie, czy stanie się przyjacielem przyrody. Chcąc posiadać miano ekologicznego kierowcy, należy dostosować również swój styl jazdy w taki sposób, aby jak najmniej skazić środowisko. Wiele zależy od ilości zużytego paliwa. Stosując proste zasady można w znaczący sposób obniżyć jego spalanie o co najmniej 20 procent. W tym celu warto jechać spokojnie, nie przyśpieszać bez potrzeby oraz nauczyć się hamować silnikiem. Styl jazdy ekologicznego kierowcy powinien być dostosowany do warunków, które panują w danym momencie na drodze. Należy przewidzieć większość sytuacji, które mogą mieć miejsce i w tym celu dostosować prędkość samochodu, by zachować jak największą płynność jazdy.

 

Na wielkość zużycia paliwa duży wpływ posiada również kilka innych czynników, takich jak odpowiednie ciśnienie w oponach, które trzeba co jakiś czas sprawdzać czy prędkość, z jaką porusza się pojazd. Z uwagi na duże opory powietrza nie warto nadmiernie i niepotrzebnie rozpędzać samochodu. Powinno się też umiejętnie dobierać biegi, by silnik nie pracował na zbyt wysokich obrotach. Nie powinno się wozić ze sobą zbędnego balastu w bagażniku. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa bowiem zużycie paliwa. Podobny wpływ może mieć np. nieużywany bagażnik dachowy, które stwarza niepotrzebne opory powietrza.

 

Niezmiernie ważny jest także stan techniczny pojazdu. Warto pamiętać o tym, by w odpowiednim czasie założyć opony letnie do auta, gdyż typowe ogumienie zimowe podczas wyższej temperatury otoczenia spowoduje zwiększone tarcie, a co za tym idzie – auto spali więcej paliwa. Należy zadbać również o to, by wszystkie zużyte części oraz materiały eksploatacyjne były wymienione na czas. Niebezpieczne są zwłaszcza wszelkiego rodzaju wycieki. Tylko w taki sposób można mieć pewność, że auto nie zagrozi otoczeniu.

 

Jedynie poprzez podniesienie świadomości kierowców i pokazanie im jak zgubny wpływ posiadają zanieczyszczenia pochodzące z samochodów, można sprawić, aby stali się oni bardziej świadomi ekologicznie.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE