Reklama:
Pod koniec wakacji 2011 r. TNS Pentor zbadał na zlecenie Michelin, jak kierowcy postrzegają kwestię ciśnienia w oponach w kontekście bezpieczeństwa jazdy i jej ekonomiki. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że zwracamy uwagę na sprawność układu hamulcowego i nasze zachowanie, ale nie poświęcamy uwagi oponom.
Za główny element decydujący o całokształcie jazdy samochodem (bezpieczeństwo, oszczędność paliwa czy tempo zużycia opon) kierowcy uważają sprawność układu hamulcowego – 80 proc. Wiedzą też, że wiele zależy od nich samych (dostosowywanie prędkości do warunków jazdy) – 55 proc., od tego, czy są zmęczeni – 36 proc., oraz czy przestrzegają przepisów ruchu drogowego – 27 proc. Własne zachowanie uważają za dużo ważniejsze niż stan techniczny auta (pomijając sprawne hamulce). Nie myślą jednak o ciśnieniu w oponach ( uwagę na to zwraca zaledwie 8 proc. badanych).
Zarówno w kontekście bezpieczeństwa jazdy, jak i spalania paliwa, o znaczeniu poziomu ciśnienia w oponach spontanicznie wspomina zaledwie 15 proc. kierowców. Także w wypadku tempa zużycia opon jest to element często pomijany (zaledwie 23 proc. odpowiedzi) – w opinii kierowców dominującą rolę odgrywają stan dróg, dynamika jazdy, jakość opon i geometria kół. Lista głównych determinantów oceny sytuacji zmienia się w zależności od kontekstu. W wypadku bezpieczeństwa jazdy na pierwszy plan wysuwa się stan techniczny pojazdu, przede wszystkim jego hamulców (77 proc.). W ocenie zużycia paliwa najważniejszy jest natomiast rodzaj trasy (jazda w mieście czy poza nim – 40 proc.) oraz – związane z nim – dynamika jazdy (38 proc.) i stanie w korkach (36 proc.). Tylko co czwarty kierowca wiąże poziom zużycia paliwa ze stanem technicznym samochodu.
Gdy kierowcy zostali wprost zapytani o znaczenie ciśnienia w oponach dla jazdy samochodem, kojarzyli je przede wszystkim z kosztami eksploracji samochodu, dopiero później zwracali uwagę na bezpieczeństw
o jazdy.
Zwiększyła się ilość osób, które sprawdzają ciśnienie w kołach przynajmniej raz na miesiąc, ale jednocześnie zmalała liczba kierowców, którzy w ogóle sprawdzają opony. Wśród osób, które potrafią w przybliżeniu ocenić tę kwestię, odsetek osób sprawdzających ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu wzrósł wprawdzie z 27 proc. w 2008 roku do 35 proc. obecnie, jednak łączny udział kierowców, którzy kontrolują poziom ciśnienia przynajmniej raz na kwartał, spadł w tym czasie z 63 do 56 proc.
Systematycznie maleje odsetek kierowców, którzy w ogóle nie wiedzą, jaki powinien być w przybliżeniu poziom ciśnienia w oponach ich samochodu (spadek z 38 do 27 proc.).
Także w wypadku kontroli stanu pojazdu przed dłuższą podróżą – a ma to w co robi trzech na czterech kierowców – 62 proc. zapomina sprawdzić stan techniczny i poziom ciśnienia w oponach. Najczęściej kontrolują poziom oleju, hamulce (odpowiednio, 68 i 61 proc.) oraz światła (47 proc.).
Coraz więcej kierowców zmienia opony z letnich na zimowe: w zeszłym roku było to 80 proc., obecnie – 88 proc. osób (odsetek osób jeżdżących przez cały rok na tych samych oponach wyniósł, odpowiednio, 17 i 9 proc.). Głównym powodem zmiany opon są kwestie bezpieczeństwa jazdy, a także jej komfortu. Jeżeli natomiast kierowcy unikają zmiany opon na zimowe, najczęściej wynika to z braku pieniędzy.
Sondaż przeprowadzono wśród kierowców w dniach od 29 sierpnia do 5 września 2011 roku, jako część reprezentatywnego ogólnopolskiego badania omnibusowego. Liczebność próby wyniosła 468, błąd pomiaru wyniósł +/-4,5 punktu. Badanie jest realizowane techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Jest to piąta fala badania, poprzednio przeprowadzano je w latach 2006–2008 i 2010.
Porady Ludzika Michelin:
- Ciśnienie w oponach sprawdzaj przynajmniej raz w miesiącu, przed każdą dłuższą podróżą i przy znacznym spadku temperatury.
- Wymianę opon zlecaj tylko serwisom, gdzie masz pewność wysokiej jakości obsługi oraz montowanych części, takich jak zawory.
- Zalecane wartości ciśnień znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu, na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa lub w schowku.
- Ciśnienie sprawdzaj „na zimno”, tzn. co najmniej po godzinie od momentu zatrzymania lub po przejechaniu 2-3 kilometrów przy niewielkiej prędkości.
- Kiedy opony są rozgrzane, do rekomendowanych wartości ciśnień należy dodać 0,3 bara w każdej oponie.
- Do jazdy na autostradzie oraz przy dużym obciążeniu należy stosować maksymalne zalecane wartości ciśnień lub w razie braku zaleceń producenta podnieść ciśnienie w oponach o 0,3 bara w każdej oponie.
- Pamiętaj o napompowaniu koła zapasowego – do wartości 2,5 bara
źródło: www.carfocus.pl
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.