Reklama:
Jeśli policja skontroluje pojazd nie spełniający podstawowych wymagań opisanych w Art. 132 pkt 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zobowiązana jest do zatrzymania dokumentu i wystawienia pokwitowania. Są sytuacje, w których nie może zezwolić na dalsze poruszanie się pojazdu po drogach.
Kiedy pojazd zagraża bezpieczeństwu?
O sytuacji, gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu najczęściej możemy mówić w przypadku stwierdzenia poważnych uszkodzeń kluczowych układów pojazdu. Przykładami mogą być wycieki z układu hamulcowego czy uszkodzone podstawowe elementy wyposażenia pojazdu.
Najważniejsze i wymagane elementy pojazdu wyszczególnione są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Czasem może się zdarzyć, że pojazd utracił takie elementy podczas kolizji. Do najczęstszych przypadków można zaliczyć: uszkodzone lampy pojazdu (zbity klosz), urwane lusterko, zbita szyba itp.
W takim przypadku policja musi zatrzymać dowód rejestracyjny, bo pojazd nie może poruszać się po drodze. Na pokwitowaniu nie wystawi również terminu w jakim dokument ten pozwala na poruszanie się pojazdem, bo samochód nie może się poruszać wcale.
Brak badania technicznego
W przypadku braku aktualnego przeglądu policja zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu wydając pokwitowanie. Tu może zezwolić na użytkowanie pojazdu przez okres maksymalnie 7 dni. W tym czasie właściciel pojazdu musi pojechać na stację diagnostyczną i uzyskać przegląd techniczny. Dowód rejestracyjny czekać będzie do odbioru w urzędzie, który go wydał.
Funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny również w przypadku, gdy termin następnego badania został błędnie ustalony lub badanie zostało przeprowadzone przez jednostkę do tego nieupoważnioną.
Zastrzeżenia co do dokumentu
Również w przypadku, gdy sam dowód rejestracyjny pojazdu nie jest czytelny lub istnieją uzasadnione podejrzenia co do jego autentyczności policjant kontrolujący może zatrzymać dokument.
Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?
Zgodnie z przepisami zwrot dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie*.
Aby odebrać zatrzymany dokument należy zgłosić się do właściwego urzędu (wydawcę dowodu rejestracyjnego) przedstawiając dokumenty:
• wniosek o zwrot zatrzymanego dokumentu
• pokwitowanie z policji o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego
• Aktualne zaświadczenie z badania technicznego potwierdzające ustanie przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dokumentu
• polisę OC (konieczna w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego ze względu na brak ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej)
• dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport w przypadku osób fizycznych,
• wyciąg z KRS, REGON i imienne upoważnienie w przypadku pojazdów zarejestrowanych na podmiot prawny
Zatrzymanie pojazdu zarejestrowanego na firmę
W przypadku zatrzymania pojazdu zarejestrowanego na firmę, jeśli przedsiębiorca odlicza podatek VAT od zakupu paliwa do tego pojazdu, organy Policji mają obowiązek zawiadomić właściwy Urząd Skarbowy o fakcie zatrzymania dowodu ze względu na niezgodność stanu faktycznego pojazdu z wpisanymi w dokumencie danymi.
Jeśli w pojeździe wyposażonym w tzw. kratkę zostanie ona zdemontowana, to w przypadku kontroli funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu przesyłając do Urzędu Skarbowego informację o niezgodności. W taki przypadku może zostać wszczęte postępowanie w sprawie o wyłudzenie zwrotu podatku VAT.
*Art. 132 ust. 6 Prawo o Ruchu Drogowym
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.