baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Prowadzisz? Unikaj tych leków!

Prowadzisz? Unikaj tych leków!

  Kategoria: Bieżące  /    Dodano: Piątek, 17.06.2011, 09:20

Jeśli po zażyciu leku zmniejszającego sprawność...

Uważać należy zwłaszcza na alkohol i napoje energetyczne. Wypicie kieliszka wódki nawet po kilku godzinach od zażycia środka nasennego powoduje stan upojenia alkoholowego!

Ryzykowne jest też popijanie leków sokiem grejpfrutowym – wchodzi on m.in. w reakcje z lekami antyhistaminowymi, popularnie stosowanymi do łagodzenia objawów alergii, powodując m.in. zaburzenia rytmu serca.

Leki przeciwbólowe i przeciwgrypowe
Znieczulenie stosowane np. w zabiegach dentystycznych wyklucza z prowadzenia samochodu na 2 godziny, a miejscowa narkoza – na 24 godziny. Spośród leków przeciwbólowych kierowcy nie powinni przyjmować tych, które zawierają morfinę czy tramal. Zaburzają one, bowiem pracę układu nerwowego, wydłużając znacznie czas reakcji. Niebezpieczne są też leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe zawierające kodeinę, bo w wyniku metabolizmu przekształca się ona w organizmie człowieka w pochodne morfiny.

Środki nasenne i uspokajające
Silne leki nasenne i uspokajające mają bardzo długi czas działania; po ich zażyciu nie powinno się siadać za kierownicę nawet przez 24 godziny. Nasilają one uczucie zmęczenia i senności, powodując osłabienie zdolności psychofizycznych. Podobnie działają niektóre preparaty ziołowe, w tym zawierające melisę i kozłek lekarski. Bezwzględnie kierowcy nie powinni przed drogą zażywać barbituranów oraz pochodnych benzodiazepiny. Wg kodeksu drogowego za jazdę po zażyciu leków zawierających te związki grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat!

Leki antyalergiczne
Preparaty nowszej generacji nie wpływają na sprawność prowadzenia pojazdu. Senność, bóle głowy i zaburzenia koordynacji ruchu, które zmniejszają zdolność do kierowania samochodem, powodują starsze środki.

Środki przeciwwymiotne
Kierowca nie powinien przed podróżą zażywać środków przeciwwymiotnych. Powodują one osłabienie, nasilają senność i bóle głowy.

Leki na nadciśnienie
Uważać powinny osoby cierpiące na nadciśnienie, które zażywają leki starszej generacji, gdyż powodują one zmęczenie i osłabienie sprawności psychofizycznej. Podobny wpływ wywierają moczopędne środki stosowane przy nadciśnieniu.

Leki psychotropowe
Do grupy tej zalicza się leki antydepresyjne, przeciwlękowe oraz neuroleptyczne. Mogą osłabiać koncentrację kierowcy, wywoływać senność lub bezsenność. Niektóre zaburzają widzenie.

Kierowca powinien czujnie podchodzić do każdego leku, który zażywa przed wyruszeniem w trasę. Informacje o tym, czy środek wpływa na sprawność do kierowania pojazdami mechanicznymi, są zamieszczone w ulotkach dołączanych do opakowania, a jeśli ich tam nie ma – radą służą farmaceuci. Ważne jest też, co spożywamy przed lub po przyjęciu leku.

źródło: www.drogikierowco.pl

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE