baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji?

Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji?

  Kategoria: Bieżące  /    Dodano: Czwartek, 16.06.2011, 10:01

Na słoneczną pogodę czekamy przez wiele chłodnych miesięcy. Gdy już nadejdą, walczymy z wysoką temperaturą wewnątrz samochodu. Całe szczęście, coraz więcej pojazdów wyposażonych jest w klimatyzację. Trzeba jednak wiedzieć, że nieumiejętne korzystanie z tego zbawiennego w letnich miesiącach urządzenia, może być zagrożeniem dla zdrowia. Poza tym, zwiększa ono zużycie paliwa, ale istnieją sposoby, by klimatyzacja miała mniejszy wpływ na portfel kierowcy.

Gdy powrócimy do nagrzanego samochodu, nie powinniśmy od razu uruchamiać chłodzenia wnętrza – lepiej otworzyć drzwi, poczekać chwilę i dopiero wtedy włączyć klimatyzację. W ten sposób szybko, skutecznie i ekonomicznie zmniejszymy temperaturę wnętrza auta.

Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać – podczas podróży kierowca powinien przebywać w optymalnej temperaturze, gdyż nadmiar ciepła w aucie drastycznie pogarsza jego koncentrację. Nie można jednak ustawiać temperatury dużo niższej, niż panująca za oknem, gdyż wtedy znacznie łatwiej się przeziębić.

Posiadacze aut z automatyczną klimatyzacją powinni ustawić temperaturę w pojeździe o kilka stopni niższą, niż za oknem. W samochodach z klimatyzacją manualną sprawa jest nieco bardziej skomplikowana: przekręcanie pokrętła do poziomu maksymalnego chłodzenia na ogół skutkuje uzyskaniem zbyt niskiej temperatury. Gdy zimne powietrze miesza się z odrobiną cieplejszego, maleje ryzyko, że w środku auta będzie za chłodno.

Nawiewów nie powinno się kierować bezpośrednio na osoby przebywające w samochodzie – klimatyzacja powinna schłodzić całe wnętrze samochodu, a nie wydmuchiwać powietrze o temperaturze kilku stopni Celsjusza bezpośrednio na ciała pasażerów.

Gdy podróżujemy z prędkościami przekraczającymi 80 km/h, najlepiej zamknąć szyby i włączyć klimatyzację - opory powietrza wywołane przez otwarte okna zwiększają zużycie paliwa bardziej, niż układ klimatyzacji. Jeśli temperatura nie jest ekstremalnie wysoka, w mieście można częściej opuszczać szyby, by nie obciążać silnika.

Kiedy dojeżdżamy do celu, kilka kilometrów przed końcem podróży możemy wyłączyć klimatyzację, by w aucie zrobiło się nieco cieplej. W ten sposób unikniemy ryzyka przeziębienia w wyniku nagłej zmiany temperatury.

Pamiętajmy, że szukanie oszczędności w postaci nieużywania klimatyzacji jest błędem. Urządzenie powinno być używane przez przynajmniej kilka minut w tygodniu, gdyż w przeciwnym wypadku układ będzie niedostatecznie nasmarowany, co może zakończyć się drogą naprawą.

Stosowanie się do powyższych porad zapewni nam komfortową i bezpieczną podróż oraz rozsądne zużycie paliwa przez samochód. Wymienione porady zmniejszą też ryzyko przeziębienia powstałego przez niewłaściwe używanie klimatyzacji.

źródło: 

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE