Reklama:
Gdy świeci słońce, a na dworze jest nawet nieco ponad 20 stopni Celsjusza, wewnątrz samochodu temperatura może być groźna dla życia. Także podczas jazdy nadmierna temperatura ma duży wpływ na bezpieczeństwo. Niekiedy warto zaplanować czas podróży tak, by uniknąć jazdy w pełnym słońcu, szczególnie gdy nie posiadamy auta z klimatyzacją.
Dzieci i zwierzęta
Jeśli przewozimy dzieci lub zwierzęta, nie powinniśmy pozostawiać ich w zamkniętym samochodzie nawet na chwilę. Zamknięte szyby bardzo szybko zamieniają auto w piekarnik, który nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Nawet otwarte szyby niewiele pomagają w zaparkowanym samochodzie, gdyż przepływ powietrza jest wtedy dość niski.
Upał dekoncentruje
Trenerzy Szkoły Jazdy Renault zauważają, że gdy pot spływa kierowcy po czole, znacznie szybciej ulega on dekoncentracji. Jeśli auto nie jest wyposażone w klimatyzację, trzeba starać się chłodzić wnętrze za pomocą wentylacji i nawiewów. Dodatkowo warto częściej robić przerwy w podróży i pić więcej napojów (najlepiej niesłodzonych, np. wodę).
Może wieczorem?
Osoby starsze lub rodzice podróżujący z dziećmi, jeśli mają taką możliwość, powinni przełożyć podróż na wczesny ranek lub wieczór, kiedy słońce nie nagrzewa tak mocno wnętrza samochodu. Najmłodsi i starsi są najbardziej narażeni na groźne skutki podróżowania w upałach. Podróż z dziećmi wieczorem jest lepsza także dla kierowcy, którego nie będzie stresował płacz dzieci, wywołany wysoką temperaturą w pojeździe.
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.