baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Zawieszenie ma znaczenie

Zawieszenie ma znaczenie

  Kategoria: Bieżące  /    Dodano: Niedziela, 12.06.2011, 23:47

Z bezpieczeństwem pojazdu kojarzy się przyczepność. To od niej zależy skuteczność hamowania i łatwość prowadzenia w zakrętach. Oprócz opon na przyczepność pojazdu wpływa zawieszenie koła. Sprężyny, amortyzatory i stabilizator mają duży udział w utrzymaniu pojazdu na drodze.

Układ zawieszenia ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pojazdu i podróżujących nim osób, dlatego każdy kierowca będąc odpowiedzialnym za stan samochodu nie może zapominać o tym, by regularnie go serwisować.

Zadaniem zawieszenia jest nie tylko zapewnienie komfortu kierowcy i pasażerom, ale przede wszystkim utrzymanie pojazdu na drodze w każdej sytuacji. Przyczepność kół do podłoża ma tu ogromne znaczenie.

Sprężyny
Elementem zawieszenia odpowiedzialnym za ustawienie pojazdu na określonej wysokości jest sprężyna. Jej zadaniem jest również tłumienie wstrząsów na nierównościach drogi.

Na rynku dostępne są sprężyny o różnej charakterystyce. Do codziennej jazdy po ulicach najczęściej stosuje się wyższe sprężyny, aby były można było podjechać pod wyższy krawężnik i by samochód dobrze poruszał się po nierównościach, których nie brakuje na polskich drogach. Dodatkowo miększe to większy jest komfort jazdy. W przypadku pojazdów wyczynowych, np. wyścigowych stosuje się niższe i sztywniejsze sprężyny (czyli takie, by prześwit pod samochodem był niższy, a jednocześnie samochód mniej uginał się podczas jazdy po nierównościach).

W przypadku uszkodzenia tej części zawieszenia dochodzi do znacznych różnic w reagowaniu poszczególnych części samochodu na nierówności w drodze. Jazda z uszkodzoną sprężyną jest więc bardzo niebezpieczna, ponieważ samochód w każdej chwili może nagle znacznie zmienić swoje parametry jezdne. Nagła utrata panowania nad pojazdem wiąże się natomiast z dużym ryzykiem kolizji.

Amortyzatory
Ważnymi elementami zawieszenia są również amortyzatory. Ich zadaniem jest tłumienie drgań powstających podczas jazdy. Działanie amortyzatorów ma ogromne znaczenie dla przyczepności pojazdu na drodze. Sprawne amortyzatory wpływają na zachowanie pojazdu w zakrętach, podczas ruszania i hamowania. Dzięki nim mamy mniejsze prawdopodobieństwo poślizgu.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia jednego amortyzatora należy wymieniać zawsze dwa elementy na jednej osi. Dlaczego? O tym przeczytacie tutaj.

Stabilizator
Działanie stabilizatora ma dodatkowo zwiększać bezpieczeństwo pojazdu w zakrętach. Zadaniem tego elementu jest spinanie pracy obu wahaczy na osi.

Jeśli skręcamy w lewo, to ze względu na działanie siły odśrodkowej samochód wychyli się w prawo. Prawe przednie koło będzie więc dociążone, wahacz podniesie się. Tu pojawia się rola stabilizatora. połączenie wahaczy powoduje, że również lewy wahacz się podniesie i w efekcie cały przód się obniży. Takie działanie układu zawieszenia pozwala utrzymać przyczepność lewego koła i zwiększyć stabilność samochodu w zakręcie.

Jeśli elementy stabilizatora zostaną uszkodzone, w samochodzie słabnie zdolność do wyrównywania przyczepności obu kół jednej osi, co wiąże się ze zmniejszeniem bezpieczeństwa osób w pojeździe.

Dobra współpraca to podstawa
Wszystkie elementy zawieszenia ściśle ze sobą współpracują. Konstruktorzy samochodów tworzą coraz bezpieczniejsze pojazdy, ale uzależnione jest to od sprawności wszystkich elementów. Uszkodzenie jednej części powoduje przenoszenie większych negatywnych siły (oddziaływań) na pozostałe elementy zawieszenia. To powoduje, że kolejne elementy zawieszenia ulegają zużyciu dużo szybciej niż powinny.

Szybka reakcja na objawy uszkodzeń i regularne serwisowanie pojazdu pozwala ograniczyć koszty naprawy i zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących samochodem osób.

źródło: 

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE