Reklama:
Z salonów niemal całkiem zniknęły już samochody terenowe, wyposażone w głośne off-roadowe opony, reduktory i wyciągarki. Zastąpiły je uniwersalne pojazdy, które mają jeszcze pewien potencjał, ale należy dodać do nich niezbędne w terenie elementy.
By móc wybrać się SUV-em w teren, należy zacząć od ogumienia. Najtańszym, ale niezbyt skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z opon zimowych, które dzięki rzeźbie bieżnika lepiej zachowują się w piachu. Jeśli jednak poważnie myślimy o off-roadzie, najlepiej zainwestować w terenowe opony, które zapewnią znacznie lepsze osiągi w terenie, za to gorszą przyczepność i komfort na jezdni.
Warto też pomyśleć o mocniejszych osłonach silnika. Do wielu modeli pojazdów można zamontować mocniejszą osłonę bez wiercenia otworów – sprzedawane są z mocowaniami przeznaczonymi do standardowych otworów samochodu. Pominięcie kwestii osłony w samochodzie, w którym wykonana jest ona z plastiku, a silnik zamontowany jest stosunkowo nisko, może skończyć się niepożądanym uszkodzeniem.
Do przepraw przez wodę niezbędny jest snorkel, który zwiększa głębokość brodzenia. Jeśli tylko nie boimy się, że wnętrze pojazdu nie stanie się najodpowiedniejszym miejscem do założenia hodowli ryb i wiemy, że auto jest odporne na konsekwencje zanurzeń, możemy zamontować snorkel i cieszyć się zdobywaniem niedostępnych dotąd wysp i brzegów.
Kolejnym elementem, który może przydać się podczas bardziej ekstremalnych wypadów za miasto jest orurowanie oraz wyciągarka. Solidne rury uchronią przed drobnymi wgnieceniami, o które nie trudno np. w lasach, dodatkowo nadając pojazdowi bardziej terenowego wyglądu. Wyciągarka nie jest niezbędnym elementem dla tych, którzy sporadycznie zjeżdżają z asfaltu, ale przydaje się szczególnie podczas samotnych wypraw, bez wsparcia innych pojazdów. Orurowanie musi oczywiście spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, by pomagać w terenie, ale nie zagrażać pieszym podczas kolizji.
Jeśli mamy zamiar zdobywać nieznane tereny nocą, standardowe oświetlenie pojazdu może okazać się niewystarczające. Jednak istnieje wiele zestawów reflektorów dalekosiężnych mocowanych na dachu, które znacznie poprawiają widoczność po zmroku. Przy bardziej poważnych wyprawach niezbędny może okazać się także szperacz, ułatwiający obserwację otoczenia auta.
Nie każdym samochodem można bezpiecznie jeździć w terenie, lecz pomimo coraz mniejszej ilości pojazdów stricte terenowych, dostępne są akcesoria, które znacznie zwiększają ich możliwości i dopasowane są do konkretnych modeli, co pozwala na szybkie przekształcenie ich w prawdziwe terenówki, bez wielu dni czekania na wykonanie niezbędnych przeróbek w warsztacie. Ważne, że nie trzeba kupować od razu wszystkich wymienionych elementów, by rozpocząć swoją terenową przygodę. Można dostosowywać je do poziomu trudności off-roadowych przygód.
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.