baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jak bezpieczenie przewozić rower?

Jak bezpieczenie przewozić rower?

  Kategoria: Bieżące  /    Dodano: Niedziela, 27.03.2011, 23:25
Ponieważ wiosna zawitała już w Polsce, więc niebawem wielu z nas postanowi wybrać się na wycieczkę rowerową. Chcąc popedałować nie tylko w okolicach domu, będziemy musieli zabrać rowery samochodem. Do wyboru jest kilka sposobów przewozu rowerów. Od nas zależy, czy zamontujemy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w przestrzeni bagażowej. 
 
Jeśli chcemy zadbać o spalanie naszego samochodu na trasie zdecydowanie najlepiej przewieźć rowery wewnątrz auta w przestrzeni bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w tylnej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Bagaże nie mogą się przemieszczać. Rodzi to ogromne niebezpieczeństwo, a przecież wyjazd na rowery ma być elementem zdrowego trybu życia. 
 
Na rynku dostępne są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich znajdziemy bagażniki mocowane na dach, na hak i na klapę bagażnika. Wybór jest ogromny. Jak więc się zdecydować? 
 
Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, czy też będziemy chcieli wykorzystać bagażnik bazowy do transportu innego rodzaju sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). – mówi Jacek Radosz, dyrektor ds. handlowych firmy Taurus, autoryzowanego partnera Thule. W pierwszym przypadku możemy zdecydować się na bagażnik montowany na haku holowniczym lub na tylnej klapie samochodu. Jeśli natomiast chcemy, żeby bagażnik był bardziej uniwersalny musimy zdecydować się na belki bazowe montowane na dachu samochodu. Dopiero na tych belkach zamocujemy uchwyt rowerowy. - dodaje.
 
Bagażniki na tylną klapę
Decydując się na bagażnik przeznaczony tylko i wyłącznie do przewozu rowerów możemy skorzystać z oferty bagażników na tylną klapę. Musimy jednak sprawdzić, czy nasz samochód pozwala na zastosowanie takiego bagażnika. Możliwość zastosowania i wybór bagażnika na tył uzależniony jest od konstrukcji pojazdu. 
 
Warto również wiedzieć o tym, że wg badań przeprowadzonych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. – tłumaczy Radosz. Choć to nie najważniejszy aspekt przewozu rowerów, w obecnych realiach na pewno nie jest bez znaczenia.
 
Bagażniki na hak
Chcąc zastosować bagażnik montowany na hak holowniczy musimy posiadać samochód w niego wyposażony lub doliczyć koszt montażu haka do ceny bagażnika. Zastosowanie takiego rozwiązania ma jednak swoje korzyści. 
 
Zdecydowaną zaletą uchwytu jest łatwość montażu, który niejednokrotnie odbywa się w ciągu kilku sekund. Co więcej montaż rowerów jest banalnie prosty, bowiem wystarczy je podnieść na niewielką wysokość (ok. 30cm) aby wstawić rower w uchwyt - mówi Patryk Wasiak, specjalista ds. obsługi klienta ze sklepu Cubik Bagażniki. 
 
Bagażnik montowany na hak pozwala dostać się do bagażnika bez zdejmowania z niego rowerów. Wadą tego rozwiązania jest ograniczanie widoczności świateł i tablicy rejestracyjnej pojazdu. Z tej przyczyny większość bagażników na hak wyposażonych jest w tablice świetlne lub istnieje możliwość dokupienia tablicy świetlnej. – dodaje Wasiak.
 
Bagażniki dachowe
Jeśli planujemy w przyszłości przewozić nie tylko rowery, ale inne akcesoria warto pomyśleć o czymś bardziej uniwersalnym. Mają tu zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania wiąże się z zakupem belek montowanych w poprzek dachu i dodatkowo uchwytu rowerowego.
 
Dobierając uchwyt musimy zwrócić uwagę na takie cechy naszego roweru jak: wielkość i kształt ramy, jego ciężar, a nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą okazać się za krótkie). Istnieją też rowery, których ramy nie mogą być ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba wówczas wybrać inne rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec. – tłumaczy Jacek Radosz 
 
Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie cieszące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie stanowi problemu, szczególnie dla posiadaczy małej i średniej wysokości aut. – mówi Patryk Wasiak. 
 
Jeśli zaś w przyszłości postanowimy przewozić narty, deski, kajak lub inne elementy wystarczy jedynie dokupić odpowiednie uchwyty i akcesoria, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. 
 

Decydując o wyborze bagażnika i akcesoriów warto pamiętać o zabezpieczeniu rowerów i samego bagażnika przed kradzieżą. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.  

 

źródło:

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE