Zapinając pasy i przyjmując prawidłową pozycję za kierownicą, znacznie zwiększamy szansę na przeżycie i zmniejszamy prawdopodobieństwo doznania urazów kręgosłupa. Niewielu Polaków jednak o tym pamięta, co pokazują statystyki policji – 71 proc. Polaków zapina pasy na przednim fotelu, zaś na tylnej kanapie robi to już tylko 40 proc. z nas.
Ryzyko śmierci w aucie maleje aż o 63 proc. już po zapięciu pasów w samochodzie z poduszką powietrzną. Według analiz University of Pittsburgh Medical Center, same pasy bezpieczeństwa zmniejszają prawdopodobieństwo śmierci prawie o połowę, a poduszka powietrzna bez wsparcia pasów bezpieczeństwa – o 1/3. Kolejną czynnością, o której powinno się pamiętać przed wyruszeniem w podróż jest zajęcie odpowiedniej pozycji, czyli: zachowanie bezpiecznej odległości od poduszki powietrznej, prawidłowe ustawienie zagłówka i odpowiednie nachylenie oparcia fotela.
Ważne, by posiadając poduszkę powietrzną w samochodzie, nie rezygnować z zapinania pasów: jedynie w połączeniu te dwa elementy zapewniają największe bezpieczeństwo. Pasy trzymają ciało na miejscu i absorbują główną siłę uderzenia, zaś poduszka powietrzna chroni głównie głowę i klatkę piersiową.
By poduszka powietrzna działała skutecznie, trzeba być w odpowiedniej odległości od kierownicy: gaz wystrzeliwany w ułamku sekundy wypełnia ją i czyni dość twardą. Gdy kierowca siedzi za blisko, może być narażony na poparzenia wywołane wystrzałem poduszki, zaś gdy jest za daleko – pogarsza się jej skuteczność.
– „By poduszki były maksymalnie skuteczne, kierowca powinien siedzieć tak, aby po wyprostowaniu rąk, nadgarstki dotykały kierownicy. Minimalna odległość kierownicy od klatki piersiowej to 25 cm. Powinni o tym pamiętać szczególnie kierowcy niskiego wzrostu” – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault – „Pamiętajmy także o zagłówkach. Środek głowy powinien być na wysokości środka zagłówka” – dodają trenerzy.
Nawet podczas drobnych stłuczek głowa gwałtownie odchyla się do tyłu, co jest niebezpieczne dla kręgosłupa. Groźnie wyglądające wypadki nie muszą dawać rozległych urazów ciała, a kolizja wyglądająca na niewielką stłuczkę może skończyć się bólem kręgosłupa, będącym objawem trwałego urazu, dlatego wizyta u lekarza jest wskazana zawsze, gdy odczujemy nawet nieznaczne skutki zdarzenia drogowego.
By zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo:
- Zawsze zapinaj pasy, pamiętaj, by ciasno przylegały do ciała, a pas biodrowy nie przechodził przez środek brzucha
- Zachowaj odległość minimum 25 cm od kierownicy
- Dopasuj wysokość zagłówka – środek głowy powinien być na środku zagłówka
- Nie bagatelizuj drobnych stłuczek, podczas których nie trudno o uraz kręgosłupa, zgłoś się do lekarza
źródło: