Wszyscy oczekują już wiosny, dlatego warto poruszyć temat pozimowego przeglądu. Jakie uszkodzenia występują najczęściej, jak je zdiagnozować i jak naprawić?
Zima to okres szczególnie trudny dla naszych pojazdów. Okres tuż po zimie również jest walką o przetrwanie. W zimie mróz, śnieg, mnóstwo soli. Tuż po - dziury, dziury i jeszcze raz dziury. Slalom między dziurami doprowadza wszystkich kierowców do szału, ale tak jest co roku, trzeba się więc przystosować.
Wiosenny przegląd - czyli wizyta w warsztacie, aby ocenić straty i niezbędne naprawy - jest konieczny. Każdy dbający o swoje auto kierowca regularnie odwiedza warsztat by sprawdzić podstawowe elementy samochodu:
• Układ kierowniczy:
Sprawdzane są luzy w układzie kierowniczym. W razie usterek, najczęściej wymiany wymagają końcówki drążków lub drążki kierownicze. Po naprawie układu kierowniczego należy pamiętać o ustawieniu zbieżności kół – nieprawidłowe ustawienie zbieżności wiąże się np. z nadmiernym zużywaniem opon. Oczekiwanie by kierownica była prosto, gdy samochód ma wyprostowane koła, nie jest fanaberią. To oczywiste, że tak musi być.
• Hamulce:
Podstawowy przegląd hamulców powinien obejmować sprawdzenie stanu klocków, tarcz, szczęk i bębnów; określenie, czy nie wymagają wymiany. Poza tym należy rozebrać zaciski i przesmarować je. Jeśli zacisk nie działa prawidłowo, prawdopodobnie będzie wymagał wymiany niektórych elementów. To nic strasznego - na rynku są dostępne zestawy naprawcze zacisków. To samo dotyczy szczęk i bębnów.
• Zawieszenie:
Należy sprawdzić, czy nie ma luzów w układzie zawieszenia pojazdu. Najczęstsze elementy, które mogą wymagać wymiany to sworznie wahaczy, wszelkiego rodzaju tuleje i inne elementy.
• Amortyzatory:
Szybka jazda po dziurach, często wiąże się ze zużyciem amortyzatorów. Jeśli któryś z amortyzatorów nie ma wymaganej sprawności, lub skuteczność działania jest już bardzo niska warto wymienić go na nowy. Koniecznie wymieniajmy dwa amortyzatory na tej samej osi. Od tego zależy przewidywalność reakcji pojazdu i bezpieczeństwo.
• Ewentualność wycieków:
Przy okazji takiego regularnego przeglądu specjalista obejrzy samochód pod kątem ewentualnych wycieków z układów pojazdu. Płyny w samochodzie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zależy od tego żywotność pojazdu i bezpieczeństwo jego użytkowników. Niezależnie od tego, czy mechanik sprawdzi wycieki płynów, każdy kierowca powinien kontrolować poziom płynów w samochodzie. Kontrola oleju w silniku, płynu chłodniczego i płynu hamulcowego może uratować życie nasze i auta.
Regularne przeglądy samochodu, poza utrzymaniem go w dobrym stanie, pozwalają też zminimalizować ilość nieplanowanych wydatków związanych z nieprzewidzianymi naprawami. Regularne badanie pojazdu pozwala przygotować się na zbliżające większe wydatki.
Należy pamiętać o najważniejszej rzeczy: Od sprawności samochodu zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Nie warto więc ryzykować.
źródło: