Reklama:
Prezydent podpisał nową ustawę dotyczącą szkolenia kierowców, w której zmienione zostaną przepisy dotyczące m.in. dopuszczalnego wieku dla danej kategorii prawa jazdy, postępowania z piratami drogowymi oraz kontroli ośrodków szkolenia kierowców.
Zmiany w ustawie wprowadzono ze względu na występujące różnice w prawie polskim w porównaniu z dyrektywami europejskimi, jak również ze względu na bardzo wysoki współczynnik ciężkich wypadków drogowych w Polsce, który przekracza trzykrotnie średni współczynnik wypadków w krajach Unii Europejskiej. Sprawcami około 40% wypadków drogowych są młodzi ludzie w wieku 18-24 lat, dlatego też ustawa wprowadza liczne ograniczenia właśnie dla tej grupy wiekowej.
Prawo jazdy na jednoślad
Nowa ustawa określa cztery kategorie uprawniające do prowadzenia jednośladów. Pierwszą jest kat. AM, która zastąpi dotychczasową kartę motorowerową. Będzie można ją wyrobić od 14 roku życia, a da nam uprawnienia do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Kolejna kategoria to A1, uprawniająca do prowadzenia motocykli od lat 16, a kategoria A2 pozwoli nam prowadzić motocykle o mocy silnika do 35 kW już w wieku 18lat. Motocykle o większych pojemnościach oraz większej mocy silnika będzie mógł prowadzić kierowca, który ukończył 24 lata.
Prawo jazdy na samochód
Młodzi kierowcy, którzy uzyskali prawo do prowadzenia samochodów będą pod szczególnym nadzorem w okresie do dwóch lat od wydania uprawnień. Będą oni zobowiązani uczestniczyć w kursie re-edukacyjnym w przypadku dopuszczenia się do 2 wykroczeń w tym czasie, a w przypadku 3 prawo jazdy zostanie im odebrane. Nie tylko „młodzi” muszą się pilnować. Na kurs re-edukacyjny wysłani zostaną również Ci doświadczeni kierowcy, którzy zdobędą 24 pkt karne.
Uprawnienia AM, A1, A2, A, B1, B oraz B+E wydawane będą na 15 lat, a wszystkie pozostałe na okres 5 lat. Dodatkowo ustawa wymaga zaostrzonej kontroli zdrowia kierowców. Każdy kierowca będzie miał obowiązek wypełnić ankietę zdrowotną zgodnie z prawdą pod groźbą kary. Badania lekarskie i psychologiczne również będą obowiązywały instruktorów nauki jazdy, którzy dodatkowo będą co roku uczestniczyć w kursach doskonalących.
Miejmy nadzieję, że zmiany w ustawie wpłyną na zmniejszenie liczby wypadków na drodze. Życzymy bezpiecznej drogi.
--
Arlena Mikos
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.