Reklama:
Nawet lekka sarna, która waży 20 kg, może być śmiertelnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Większość dróg nie jest chroniona przez zwierzętami specjalnymi siatkami, a zimą często szukają pożywienia w pobliżu ruchliwych ulic, dlatego należy zwolnić i zachować ostrożność, szczególnie po zmierzchu na drogach przebiegających przez lasy. W 2009 roku 13 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w wypadkach spowodowanych przez obiekty i zwierzęta na drodze.
20-kilogramowa sarna uderzona przez samochód jadący 100 km/h działa jak przedmiot o wadze prawie pół tony. Instynktowna dla tego zwierzęcia próba przeskoczenia samochodu i obniżony w wyniku hamowania przód auta grożą tym, że zwierzę wpadnie do środka auta, zagrażając życiu jadących w nim osób.
O ile zwierzęta, które mogą wbiec na drogę na otwartej przestrzeni zwykle można dostrzec odpowiednio wcześnie, to w lasach często pojawiają się one nagle, nawet w ciągu dnia. Widząc znak ostrzegający przed dzikimi zwierzętami warto więc zredukować prędkość tak, by mieć możliwość uniknięcia zderzenia.
Zderzenia z dzikimi zwierzętami można uniknąć na wiele sposobów. Przy odpowiednio dużym dystansie dzielącym auto od zwierzęcia należy wyłączyć światła drogowe, by zaoszczędzić mu stresu i zwolnić, dając czas na ucieczkę do lasu. Jeśli dystans jest za mały, rozwiązaniem jest jedynie hamowanie awaryjne lub próba ominięcia go (o ile wokół nie ma innych pojazdów), a w ostateczności uderzenie go w świadomy sposób. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, by zminimalizować ryzyko wpadnięcia zwierzęcia do samochodu, tuż przed nim należy puszczając hamulec, co sprawi że przód auta uniesie się.
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.