baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jazda podczas burzy

Jazda podczas burzy

  Kategoria: Bieżące  /    Dodano: Wtorek, 10.04.2012, 12:29

Złe warunki atmosferyczne są przyczyną prawie 25% wypadków samochodowych. Nagłe pogorszenie pogody, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy w ciężkich warunkach atmosferycznych ma również stan techniczny naszego samochodu. Pamiętajmy,  że niesprawne wycieraczki, lub np. „łyse” opony które nieodpowiednio odprowadzają wodę mogą być śmiertelnym niebezpieczeństwem!

Ogromnym zagrożeniem są również parujące szyby, które skutecznie ograniczają widoczność. Aby ograniczyć parowanie szyb powinniśmy zadbać o skuteczność nawiewu w samochodzie. Warto upewnić się zatem czy filtr kabinowy w naszym aucie nie kwalifikuje się do wymiany.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, jak zachować się podczas burzy i jak bezpiecznie podróżować po intensywnych opadach deszczu:

Podczas gwałtownej burzy należy spokojnie zjechać z drogi i zatrzymać się na otwartej przestrzeni, np. na polu, jak najdalej od drzew. Najlepiej zostać w aucie, ponieważ samochód jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc podczas wyładowań atmosferycznych. Podobnie jak klatka Faradaya, chroni przed polem elektrostatycznym - ładunki „spływają” po karoserii, nie uszkadzając pojazdu i nie stanowiąc zagrożenia dla osób siedzących w środku.

Jeżeli nie ma możliwości zatrzymania samochodu, należy w trakcie jazdy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba zmniejszyć prędkość, to podstawowa zasada podczas ograniczonej widoczności – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Równie ważny jest odpowiedni odstęp od samochodu jadącego z przodu: podczas deszczu należy zachować przynajmniej czterosekundową odległość, podczas gdy w normalnych warunkach wystarczą dwie sekundy.

Podczas burzy najlepiej wybrać jazdę autostradą, drogą ekspresową lub ostatecznie wojewódzką. Poruszanie się drogami lokalnymi jest bardzo niebezpieczne, gdyż stare drzewa lub ich konary, które często znajdują się blisko pobocza, mogą zostać złamane przez wiejący wiatr, tarasując nam drogę.

Nie wolno wjeżdżać samochodem w płynącą na całej szerokości jezdni wodę. W takiej sytuacji najlepiej zawrócić i wybrać inną trasę dojazdu - dodaje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze. Dodatkowym niebezpieczeństwem są niewidoczne uszkodzenia drogi, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do jej zapadnięcia.

Kałuże również mogą być niebezpieczne. Zazwyczaj są głębsze niż się wydaje – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault – dlatego należy przejeżdżać przez nie bardzo wolno, aby nie wytwarzać fal. W momencie, kiedy poziom wody w kałuży zaczyna przekraczać linię podwozia, należy się wycofać. Bezpośredni kontakt podwozia z wodą może być jedną z przyczyn poważnych uszkodzeń systemów elektrycznych pojazdu. Dodatkowo kałuże mogą ukrywać pod powierzchnią wiele dziur.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wjeżdzać z dużą prędkością w kałuże. W niektórych samochodach, możliwe jest zassanie przez silnik wody co w większości przypadków doprowadza do jego poważnego uszkodzenia.

Choć gwałtowne burze często pojawiają się niespodziewanie, przed planowanym wyjazdem trzeba uważnie sprawdzić prognozę pogody. W przypadku deszczowej aury czasem lepiej odłożyć planowany wyjazd i uniknąć tym samym dodatkowych niebezpieczeństwa w trakcie jazdy.  
 

Źródło:

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE