Reklama:
W Polsce ka¿dego roku ma miejsce ponad 500 kolizji spowodowanych ograniczeniem sprawno¶ci motorycznej kierowcy i oko³o 500 z powodu za¶niêcia lub zmêczenia osoby prowadz±cej samochód. Na sprawno¶æ psychomotoryczn± kierowcy, a tym samym na bezpieczeñstwo jazdy, w znacznym stopniu wp³ywa temperatura w poje¼dzie. Dziêki uk³adowi ogrzewania i wentylacji oraz klimatyzacji mo¿na odpowiednio j± regulowaæ, a tak¿e pozbyæ siê ograniczaj±cego widoczno¶æ parowania szyb.
Optymalna temperatura w samochodzie to od 20 - 22°C. Je¶li w samochodzie jest za zimno, kierowca bêdzie podró¿owa³ w ubraniu, w którym wsiad³ do pojazdu, a w zimie sk³ada siê ono zazwyczaj z kilku warstw. Taki ubiór krêpuje ruchy i nie pozwala na swobodne manewrowanie kierownic±. Dodatkowo w przypadku kolizji przedmioty znajduj±ce siê w kieszeniach mog± zraniæ kierowcê. Zbyt niska temperatura nie sprzyja je¼dzie, ale niewskazana jest równie¿ temperatura zbyt wysoka, która wp³ywa na obni¿enie koncentracji i sprawno¶ci motorycznej kierowcy. Z³a wentylacja i zbyt wysoka temperatura powoduj± niedotlenienie organizmu i dyskomfort psychiczny, a kierowca staje siê senny.
- Sprawnie dzia³aj±cy uk³ad ogrzewania i wentylacji oraz klimatyzacja zapewniaj± komfort podró¿y, ale i pozwalaj± zlikwidowaæ charakterystyczne dla warunków zimowych parowanie szyb – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szko³y Jazdy Renault. - W warunkach zimowych widoczno¶æ i tak czêsto ograniczaj± opady, a prowadz±c samochód z zaparowanymi szybami mo¿emy nie zauwa¿yæ pieszego czy jad±cego samochodu i spowodowaæ wypadek. Problem skutecznie wyeliminuje w³±czenie klimatyzacji. W samochodach bez klimatyzacji, pary pozbyæ siê mo¿na za pomoc± nadmuchu zimnego powietrza z dmuchawy i stopniowemu, w miarê nagrzewania siê silnika, w³±czaniu ogrzewania. Strumieñ powietrza nale¿y ustawiaæ na szybê.
Podczas postojów zawsze nale¿y wietrzyæ samochód. Ogrzewanie osusza powietrze, wiêc w trakcie podró¿y powinni¶my piæ du¿o wody. Warunki panuj±ce w instalacji sprzyjaj± rozwojowi ró¿nego rodzaju grzybów i bakterii, które s± niebezpieczne dla zdrowia. Nieprzyjemny zapach odczuwany z nawiewów po w³±czeniu wentylatora to znak, ¿e uk³ad wymaga chemicznego czyszczenia, które mo¿na przeprowadziæ w ka¿dym warsztacie zajmuj±cym siê klimatyzacj±, b±d¼ zrobiæ to samodzielnie z u¿yciem odpowiednich preparatów.
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za tre¶æ komentarzy i tre¶ci dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Je¶li chcesz z nami tworzyæ serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artyku³ów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturê i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza siê niniejszy Regulamin.