baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Co robić, jeśli jesteś świadkiem wypadku drogowego?

Co robić, jeśli jesteś świadkiem wypadku drogowego?

  Kategoria: Bieżące  /    Dodano: Wtorek, 15.06.2010, 11:11

Przed nami coraz cieplejsze dni i coraz większy ruch samochodowy. W każdej chwili może dojść do wypadku drogowego. Co robić, gdy staniemy się świadkami takiego zdarzenia? Na pewno nie możemy spokojnie odjechać, tylko musimy udzielić pierwszej pomocy. Jak to zrobić? Niestety mało kto to potrafi.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, w którym są ofiary (ranni lub zabici), po zatrzymaniu samochodu należy włączyć światła awaryjne i oznakować miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym, w ten sposób ostrzeżemy o niebezpieczeństwie innych kierujących. 

Następnie należy ocenić rozmiary zdarzenia i stan osób poszkodowanych, w miarę możliwości i umiejętności należy udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy i jak najszybciej wezwać Pogotowie Ratunkowe oraz Policję.

7 zasad wzywania pomocy

Magdalena Zakrzewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego radzi, co robić, aby skutecznie wezwać pomoc:

Po pierwsze - przedstaw się. Nie trzeba bać się podać nazwiska – jesteśmy wtedy bardziej wiarygodni. Dyspozytor ma obowiązek zapytać wzywającego o imię i nazwisko i ewentualne pokrewieństwo z osobą poszkodowaną. Telefony alarmowe pogotowia ratunkowego i policji (112, 999, 997) służą ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Nie wolno traktować ich jak informacji telefonicznej, a tym bardziej nie wolno się nimi bawić. Rozmowy „zaśmiecające” numery alarmowe mogą przyczynić się do czyjejś śmierci lub kalectwa.W razie zdarzenia czysto medycznego (np. zasłabnięcie) warto dzwonić bezpośrednio do dyspozytora pogotowia pod nr 999.Numer 999 można wykręcać również z telefonu komórkowego.

Po drugie - określ miejsce zdarzenia. Ważne jest, by na początku rozmowy podać miejsce zdarzenia – w razie przerwania połączenia dyspozytor wie, dokąd wysłać pomoc.

Po trzecie - określ rodzaj zdarzenia. Wzywający jest „okiem” dyspozytora. Tylko od niego dyspozytor może się dowiedzieć, czy do wypadku trzeba wysłać również straż pożarną, czy np. pogotowie energetyczne.

Po czwarte - podaj ilość poszkodowanych. Od informacji o ilości osób poszkodowanych zależy, ile karetek wyśle dyspozytor, a więc jak szybko wszyscy poszkodowani otrzymają fachową pomoc. W wypadkach drogowych należy podać liczbę wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu, nie tylko tych nieprzytomnych i najciężej poszkodowanych.

Po piąte - określ ich stan. Należy prostymi słowami opisać, co dzieje się z osobami poszkodowanymi. Ważne jest, czy ofiara jest przytomna, oddycha, czy np. widać duże krwawienie. Krótko podać, na co skarży się osoba przytomna.

Po szóste - wysłuchaj instrukcji dyspozytora. Dyspozytor często zadaje dodatkowe pytania, chcąc uzyskać istotne dla niego informacje. Choć wydaje się to niekiedy stratą czasu, w rzeczywistości pozwala podjąć prawidłową decyzję. Wzywający może również dowiedzieć się, co ma robić do czasu przyjazdu karetki.

Po siódme - nie odkładaj słuchawki, jako pierwszy. Jeśli zbyt szybko odłożymy słuchawkę, dyspozytor może nie zdążyć zadać ważnych pytań lub też np. upewnić się, czy prawidłowo zapisał adres. Najlepiej poczekać, aż usłyszymy, że zgłoszenie jest przyjęte, a dyspozytor odłoży słuchawkę jako pierwszy.

W sytuacjach nie nagłych dyspozytor ma prawo odmówić wysłania karetki. W takiej sytuacji udziela porady, co należy dalej zrobić (np. udać się do lekarza rodzinnego). Karetki pogotowia udzielają pomocy we wszystkich sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia, w razie lżejszych zachorowań i problemów zdrowotnych należy skorzystać z porady lekarza rodzinnego, a poza godzinami jego pracy z ambulatorium. Zawsze pozostań z poszkodowanym do przyjazdu karetki!

Jak podkreśla podinsp. Małgorzata Słowik ekspert Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie „Należy pamiętać, że w sytuacji wypadku, w którym są zabici lub ranni, przemieszczanie pojazdów z miejsca zdarzenia jest zabronione”. 

Kolejną czynnością powinno być spisanie danych świadków zdarzenia i przekazanie ich Policji (najlepiej spisać numery rejestracyjne samochodów, których kierowcy mogli widzieć przebieg zdarzenia, w miarę możliwości należy ich poprosić o dane personalne i telefon kontaktowy).   

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku, jeżeli w wypadku uczestniczy pojazd, którym mogą być przewożone materiały niebezpieczne (np. paliwo, gaz, substancję żrące czy łatwopalne). Pojazdy takie z przodu i z tyłu oznaczone są tablicami ostrzegawczymi koloru pomarańczowego, na których w liczniku i mianowniku zapisany jest numer rozpoznawczy niebezpieczeństwa i numer rozpoznawczy materiału niebezpiecznego. Informację dotyczącą tych numerów należy koniecznie przekazać służbom ratowniczym. 

Ze względu na bezpieczeństwo własne i osób postronnych, do pojazdu takiego nie należy podchodzić zbyt blisko i zawsze ustawiać się  z kierunkiem wiatru (nigdy pod wiatr).  

Podczas udzielania pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia drogowego duże znaczenie ma odpowiednio wyposażona apteczka, do posiadania której namawiamy wszystkich kierujących.

Źródło: info.elblag.pl

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE