baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Umowa kupna sprzedaży pojazdu - jakie informacje powinna zawierać?

Umowa kupna sprzedaży pojazdu - jakie informacje powinna zawierać?

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Poniedziałek, 30.10.2023, 16:27

Transakcje kupna sprzedaży pojazdu muszą kończyć się sporządzeniem stosownej umowy. Tylko jakie informacje powinny się w niej znaleźć? O czym należy pamiętać przy tworzeniu umowy kupna sprzedaży pojazdu? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Umowa kupna sprzedaży pojazdu – co to takiego?

Umowa kupna sprzedaży pojazdu nazywana również umową kupna lub umową kupna-sprzedaży auta, to dokument potwierdzający nabycie samochodu. Jest to rodzaj umowy wzajemnej, zobowiązującej, więc po złożeniu podpisów nie będzie można wycofać się z transakcji. Oczywiście są pewne wyjątki od reguły, ale dotyczą wyłącznie wad ukrytych, w tym na przykład usterek, czy praw własności osób trzecich.

Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że często słyszymy, by jeszcze przed złożeniem podpisów na umowie, zastanowić się nad zakupem i sprawdzić zapisy dokumentu. Sama umowa sprawia, że sprzedający przekazuje prawa do pojazdu nowemu właścicielowi, zaś ten zobowiązuje się zapłacić za niego wcześniej ustaloną kwotę. Można to zrobić w formie bezgotówkowej, w tym na przykład przelewem za pośrednictwem swojego banku. Przy transakcjach na niższą kwotę można zdecydować się na rozliczenie w gotówce i wówczas pieniądze trzeba przekazać bezpośrednio po podpisaniu umowy (nigdy wcześniej). 
 
Umowy kupna sprzedaży auta – dlaczego warto ją sporządzić?

W ostatnich latach widać, że coraz częściej sprzedajemy i kupujemy używane rzeczy. Większość tych transakcji odbywa się bez żadnych umów, więc dla niektórych sporządzenie dokumentu przy sprzedaży auta również wydaje się tylko formalnością, którą można odłożyć w czasie.
 
Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ bez dopełnienia wszystkich formalności, możemy ściągnąć na siebie wiele problemów i to niezależnie od tego, czy występujemy w roli sprzedającego, czy kupującego. Przykładowo nowy nabywca bez umowy kupna sprzedaży auta nie będzie mógł nabyć nowej polisy, czy zarejestrować na siebie pojazdu.
Z kolei jeśli doprowadzi do stłuczki lub poważniejszej kolizji, to poszkodowanym będzie sprzedawca, ponieważ to z jego ubezpieczenia będzie ściągane odszkodowanie i może spodziewać się utraty wyrobionych zniżek. Co więcej, przekazanie pieniędzy bez żadnego potwierdzenia również jest dość ryzykowne, ponieważ nie będziemy w stanie udowodnić, że już odbyło się rozliczenie. Oszustów nie brakuje, więc lepiej się przed nimi chronić, a sporządzenie umowy kupna sprzedaży pojazdu nam w tym pomoże.
 
Jak spisać umowę?

Umowa kupna sprzedaży auta powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron. Forma jej przygotowania jest dowolna. Ważne, by dokument był czytelny, a identyfikacja stron umowy i samego jej przedmiotu bezproblemowa. Możemy zatem odręcznie sporządzić umowę kupna sprzedaży auta i będzie to dobrym pomysłem, gdy nie dysponujemy gotowymi drukami lub mamy czytelne pismo.
 
Z kolei jeśli chcemy zachować przejrzystość, to możemy wcześniej sporządzić dokument na telefonie, czy laptopie, a następnie go wydrukować w dwóch egzemplarzach i wypełnić odpowiednimi danymi. Warto także pamiętać, że na autoumowa.pl czekają gotowe wzory umów, w tym również umowy kupna sprzedaży pojazdu. Można je pobrać całkowicie za darmo w formacie PDF lub DOC na telefon, tablet lub nawet laptopa. Później wystarczy wydrukować dokument w dwóch egzemplarzach i wypełnić przy transakcji. 
 
Jakie informacje zawrzeć w umowie?

Umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna dokładnie opisywać każdą ze stron – jednakowo osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. Jeśli transakcja odbywa się między osobami fizycznymi, to należy podać imiona i nazwiska każdej ze stron, adresy zamieszkania, numery PESEL i dowodów tożsamości. Z kolei jeśli stronami umowy są przedsiębiorcy, to trzeba podać nazwy firm, adresy ich siedziby i NIP-y. Nie możemy też pominąć informacji o przedmiocie transakcji, a więc samochodu.
 
W tym przypadku w umowie warto podać nie tylko markę i model pojazdu, ale również rok produkcji, numer rejestracyjny, numer nadwozia i silnika. Jeśli chcemy, to możemy też uwzględnić kilka dodatkowych informacji, w tym na przykład pojemność silnika, czy aktualny przebieg. Jeśli pojazd jest sprzedawany ze sprzętem elektronicznym, dodatkowym kompletem kół i felg, to również możemy zawrzeć takie informacje. Biorąc pod uwagę to, że sprzedaż auta jest odpłatna, to trzeba też podać jego cenę i ewentualne zaliczki, jeśli były wcześniej wypłacane.

Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli w umowie zabraknie ceny, to zostanie potraktowana jako darowizna, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Można też wskazać, w jakiej formie płatność zostanie uregulowana – bezgotówkowo lub w gotówce. Na koniec należy podać też datę i miejsce sporządzenia umowy, a także złożyć odręcznie swój podpis. Każda ze stron musi to zrobić na dwóch egzemplarzach umowy, ponieważ tylko wtedy będą one ważne.  Dodatkowo można też umieścić oświadczenia o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu, ale tylko wtedy, gdy wcześniej był dokładnie sprawdzony przez kupującego.
 
 Informacja prasowa.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE