Reklama:
Rosnąca popularność alkomatów, przeznaczonych do użytku domowego obecnie nikogo nie dziwi. Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu może bowiem dłuższy czas utrzymywać się w krwiobiegu. W przypadku zaś kontroli przez Policję, za jazdę pod wpływem alkoholu grożą obecnie niezwykle surowe kary, włącznie z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów. Nie dziwi więc fakt, że kierowcy zaopatrują się w alkomaty, aby mieć pewność trzeźwości przed wyruszeniem w podróż.
Jak działają alkomaty?
Alkomaty wykorzystują różnorodne metody działania do określenia wyniku, czyli ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Z biegiem lat metody te ulegały doskonaleniu, dzięki czemu pokazywane przez nie wyniki są znacznie dokładniejsze, a ponadto sam pomiar trwa o wiele krócej. Większość alkomatów, zarówno tych stosowanych przez Policje jak też tych przeznaczonych do użytku własnego wykorzystuje obecnie pomiar metodą elektrochemiczną. Urządzenia umożliwiają nie tylko szybkie dokonanie pomiarów, ale również zapamiętują kilka czy kilkanaście ostatnich pomiarów. Bez względu jednak na wybrany model, bardzo ważne jest to, aby alkomat pokazywał prawidłowe wyniki. Dlatego też tego typu urządzenia wymagają okresowego sprawdzania, czyli wykonywania zabiegów zwanych kalibracją. W zależności od modelu czy producenta urządzenia okres, w jakim należy wykonywać kalibrację, jest zróżnicowany, zazwyczaj jednak powinno się ją przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Większość dostępnych obecnie na rynku alkomatów przypomina użytkownikom o konieczności dokonania kalibracji.
Jak przeprowadza się kalibrację alkomatu?
Kalibracja alkomatu Promiler, podobnie zresztą jak innych modeli dostępnych na rynku to porównanie wyniku, który pokazuje alkomat z określonymi dla tego typu wskazań wzorcami. Jednak aby proces ten przebiegł właściwie, musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach, czyli przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu, jak również przez osoby posiadające doświadczenie w tej materii. Dlatego też kalibracja alkomatu Promiler czy innych modeli alkomatów powinna być przeprowadzana w odpowiednich punktach. Profesjonalne serwisy dysponują odpowiednim sprzętem, jak również doświadczoną ekipą, gwarantując właściwe wykonanie kalibracji. Właściciel alkomatu otrzymuje zaś stosowne dokumenty, potwierdzające jej przeprowadzenie. Poza okresową kalibracją zabieg taki warto przeprowadzać w sytuacji, gdy urządzenie długo nie było używane lub uległo upadkowi, który może wypływać na prawidłowość jego działania. Również w sytuacji, gdy użytkownik alkomatu ma wątpliwości dotyczące przedstawianych wyników, powinien rozważyć ponowne skalibrowanie urządzenia.
Reklama.
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.