W Polsce bardzo często sprowadza się auta z Niemiec, Francji, a także - co ciekawe - coraz częściej z USA. Szwecja jest wciąż mało popularnym kierunkiem importowym, ale to nie oznacza, że można go pominąć w krajowych statystykach. Jak zatem wygląda kwestia sprowadzania aut ze Szwecji i na co należy w tym przypadku uważać?
Od czegoś trzeba zacząć...
A najlepiej zacząć od wyszukania ofert sprzedaży szwedzkich samochodów. Podobnie jak w przypadku wielu innych krajów, również i tu kupujący powinien skupić się na dwóch najbardziej wiarygodnych, internetowych serwisach sprzedażowych, w tym bytbil.com i blocket.se. Kupując auto rodem ze Szwecji trzeba nie tylko liczyć z koniecznością wyjazdu do tego kraju, lecz również z nauką podstaw języka szwedzkiego. Niestety, mieszkańcy "kraju Wikingów"niezbyt chętnie sprzedają auta używane osobom, które nie mówią w ich języku...
Stan techniczny auta
Niezależnie od sympatii względem Szwedów i ich kraju,
import aut ze Szwecji powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem wszystkich dokumentów, które określają stan techniczny i prawny nabywanego pojazdu. Co ciekawe, zakup auta ze Szwecji jest obarczony minimalnym ryzykiem nabycia pojazdu powypadkowego. Wynika to stąd, że Szwedzi od razu złomują takie pojazdy i zwykle nie odsprzedają ich osobom trzecim. Niestety, również i tej materii pojawiają się pewne odstępstwa od reguły, dlatego warto być czujnym.
Na co uważać biorąc auto w leasing?
Osoba chcąca nabyć auto rodem ze Szwecji powinna zastanowić się nad jego leasingiem. Jest to - biorąc pod uwagę płynność domowego budżetu - dużo korzystniejsze rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że również i taki pojazd będzie funkcjonował według nieco innych standardów. Co ciekawe, w przypadku wielu modeli trudno odczytać autentyczny przebieg pojazdów. Wynika to stąd, że mila szwedzka to aż prawie 10 km, co znacznie utrudnia właściwy odczyt wartości przedstawionych na liczniku. Z kolei jeśli chodzi o wyposażenie, to tutaj nie powinno być żadnych problemów. Wręcz przeciwnie - leasing auta ze Szwecji obejmuje najczęściej pojazdy bogato i komfortowo wyposażone.
Uwaga! Przy zakupie auta ze Szwecji należy poinformować sprzedawcę, że nie posiada się własnego, szwedzkiego numeru identyfikacyjnego (tamtejszego odpowiednika PESEL-u). Trzeba też liczyć się z koniecznością poniesienia opłat za transport, w tym przewóz promem, a także tzw. kosztów formalnych, takich jak np. akcyza.
Podsumowując, sprowadzenie pojazdu ze Szwecji można też zlecić podmiotom zewnętrznym. Koszt takiej usługi nie jest duży, a sama procedura transferu do Polski odbywa się w znacznie przyspieszonym trybie.
Artykuł partnera.