baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Czym jest zestaw naprawczy do opon?

Czym jest zestaw naprawczy do opon?

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Czwartek, 23.09.2021, 14:04

Zestaw naprawczy to coraz częściej spotykana alternatywa dla koła zapasowego. Wielu kierowców jednak wątpi w jego skuteczność i użyteczność. Dowiedz się, jak działa zestaw naprawczy do opon i czy warto mieć go w swoim samochodzie.

Zestaw naprawczy do opon – co to?

Zestaw naprawczy do opon to element wyposażenia fabrycznego wielu nowych samochodów. Producenci umieszczają go w nich zamiast koła zapasowego. Składa się z preparatu uszczelniającego oraz kompresora. Do jego zalet należą kompaktowe rozmiary i mały ciężar, który nie zwiększa zużycia paliwa, jak to się dzieje w przypadku wożenia ze sobą piątego koła ważącego kilkanaście kilogramów. 

Do wad tego rozwiązania należy głównie jego tymczasowość. Wbrew nazwie, zestaw naprawczy nie usuwa uszkodzenia z opony. Pozwala on tylko na chwilowe uszczelnienie jej i dojechanie do najbliższego wulkanizatora poruszając się z ograniczoną prędkością. Jest jednak bardzo łatwy w użyciu i dużo tańszy niż koło zapasowe.

Jak działa zestaw naprawczy do opon?

Preparat uszczelniający w zestawie naprawczym ma formę pianki rozprężającej. Wprowadza się ją do wnętrza uszkodzonej opony, gdzie substancja zwiększa swoją objętość i wypełnia dziury powstałe w wyniku uszkodzenia ogumienia, a następnie twardnieje. Kompresor pozwala na uzupełnienie poziomu ciśnienia w oponie. Schemat działania poszczególnych produktów różni się między sobą, dlatego warto zapoznać się z informacjami załączonymi do konkretnego zestawu.

Użycie preparatu uszczelniającego sprawdzi się tylko w konkretnych przypadkach. Nie zadziała w przypadku dużych uszkodzeń gumy. Według zaleceń większości producentów dziura nie może mieć więcej niż kilka milimetrów. Nie sprawdzi się także w przypadku uszkodzenia boku opony – pianka wypełni tylko ubytki powstałe na bieżniku. Dodatkowo, substancja uszczelniająca traci swoje właściwości w niskich temperaturach.

Jak używać zestawu naprawczego do opon?

Szczegółowa instrukcja użycia konkretnego zestawu powinna znajdować się w jego opakowaniu. Większość jednak obejmuje poniższe wskazówki.

 • Nie usuwać przedmiotu, który spowodował przebicie opony.
 • Podłączyć rurkę z uszczelniaczem do wentyla opony.
 • Przykręcić kompresor do pojemnika z preparatem.
 • Podłączyć kompresor do gniazdka w aucie i zostawić włączony na kilka minut, aż opona wypełni się powietrzem.
 • Przejechać kilka metrów z prędkością nie większą niż kilka kilometrów na godzinę. Dzięki temu preparat jest rozprowadzony po wnętrzu całej opony. 
 • Zatrzymać się i dokonać kontroli ciśnienia. Jeśli jest niższe niż powinno, oznacza to, że dziura była za duża, aby zadziałał na nią preparat uszczelniający.

Należy pamiętać, że nawet gdy cały proces przebiegnie pomyślnie i opona zostanie uszczelniona, rozwiązanie to pozwala tylko na dojazd do najbliższego serwisu samochodowego, np. do jednej z lokalizacji Bunar. Tam można uzyskać profesjonalną pomoc, zakupić nową oponę lub naprawić starą. Jeśli wypadek zdarzył się z dala od wszelkich mechaników, należy zadzwonić po pomoc drogową.  

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE