Reklama:
Chłodnica oleju to bardzo prosta w budowie i nieskomplikowana w działaniu część samochodu. Nie zmniejsza to jednak znaczenia jej funkcji, gdyż awaria chłodnicy oleju może być bardzo niebezpieczna w skutkach. Na czym polega działanie chłodnicy, i dlaczego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury oleju?
Do czego służy i jak działa chłodnica oleju?
Na wstępie warto wyjaśnić, że chłodzenie przebiega na dwa sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie pędu powietrza do chłodzenia. Drugim jest chłodzenie oleju z obiegiem cieczy chłodzącej. Przy pierwszej wersji chłodnica oleju umiejscowiona jest w pobliżu głównej chłodnicy i w związku z tym często ulega mechanicznym uszkodzeniom. W drugiej wersji chłodnica oleju znajduje się blisko silnika. Olej silnikowy jest chłodzony, aby silnik mógł w pełni, bez przeszkód spełniać swoją funkcję. Brak chłodzenia prowadzi do przegrzania jednostki napędowej, a tym samym uszkodzenia poszczególnych jej części.
Jak rozpoznać awarię chłodnicy oleju i jakie są jej skutki?
Awaria chłodnicy oleju wykorzystującej pęd powietrza, może być spowodowana uszkodzeniom mechanicznym. Dochodzi do niego na przykład poprzez uderzenie jakiegoś, czasami całkiem niewielkiego przedmiotu. Skąd będziesz wiedzieć o awarii? Podczas dłuższego postoju zobaczysz ciemną plamę pod samochodem. Może również zaświecić się kontrolka informująca o niskim poziomie oleju silnikowego. Jeśli chodzi o drugi rodzaj chłodnicy, wykorzystującej ciecz do chłodzenia, przy jej awarii może być dwojaki problem. Olej może się dostać do układu chłodniczego, albo w gorszym wypadku płyn chłodniczy może się dostać do układu smarowania. W drugiej wersji silnik może się zatrzeć i ulec uszkodzeniu. Bardzo często do awarii chłodnicy oleju dochodzi podczas kolizji drogowej. Jeśli chłodnica oleju jest uszkodzona, trzeba ją wymienić. Szeroki wybór tego typu części znaleźć można w sklepie Ucando.pl.
Jaki jest koszt naprawy chłodnicy oleju?
Jeśli zauważysz awarię chłodnicy, szybko skontaktuj się z dobrym mechanikiem, aby potwierdzić usterkę. Koszt chłodnicy oleju zależy od modelu samochodu, rodzaju części i producenta. Przykładowo chłodnica oleju do Audi A4 2,0 TDI (producent Nissens) kosztuje około 200 zł, do BMW 535d (E60) około 500zł, a do Opla Astry F1,7 TD (producent Nissens) około 700 zł. Jednak modele od innych producentów, do tych samych samochodów, mogą być zdecydowanie tańsze lub droższe. Widać więc, że ceny są bardzo zróżnicowane. Warto zajrzeć w ranking konsumentów i poczytać opinie. Koszt naprawy zależy oczywiście od serwisu, do którego się udasz. Natomiast nigdy nie kupuj chłodnic oleju z tak zwanej drugiej ręki. Nie jesteś w stanie ocenić, w jakim stopniu element jest zużyty. Chcąc uniknąć kosztów, kupując używaną część, możesz ponieść znacznie większe koszty w późniejszym czasie.
W tworzeniu artykułu korzystano z merytorycznego wsparcia Ucando.pl - https://www.ucando.pl/k/chlodnica-oleju/U1510.
Artykuł partnera.
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.