baza firmogłoszenianewsyforummultimedia
3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Kto może wystawiać fakturę bez VAT

Kto może wystawiać fakturę bez VAT

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Czwartek, 06.08.2020, 08:22

Wśród podatników istnieją Ci, którzy są zwolnieni z opłacania podatku VAT. Jednak nievatowcy również wystawiają faktury w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Faktury te będą się nieco różnić od tradycyjnych. Dlatego też warto wiedzieć jak wystawić fakturę podatnika zwolnionego z VAT oraz jakie elementy powinna zawierać, aby była poprawna.

Kto może być zwolniony z VAT?

Aby przedsiębiorca został zwolniony z podatku VAT, musi spełnić ściśle określone w prawie warunki. Jednym z nich jest wielkość obrotu określona w art. 113 ust. 1, który nie może przekroczyć 200 000zł za rok poprzedni. Kwota ta dotyczy obrotu ze sprzedaży opodatkowanej w 2019 roku.

Innym warunkiem zwolnienia z VAT jest rozpoczynanie działalności gospodarczej. Z tego przywileju skorzystać mogą osoby, które zdecydowały się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Jednak zwolnienie z VAT będzie obejmować tylko część sprzedaży określonej na podstawie limitu, który oblicza się proporcjonalnie w stosunku do czasu prowadzenia działalności gospodarczej.

Ponadto istnieją ściśle określone usługi, które świadczy przedsiębiorca, i są odgórnie zgodnie z prawem zwolnione z płacenia podatku VAT.

Podstawowe różnice między fakturą VAT i bez VAT

Oczywiście faktura bez VAT nie będzie zawierać informacji o wysokości podatku poszczególnych pozycji. Oznacza to, że nie będzie na niej danych o podziale sumy wartości netto ze względu na poszczególne stawki podatku, jak ma to miejsce w tradycyjnej fakturze VAT. Ponadto faktura VAT dla nievatowca nie zawiera kwoty podatku od całkowitej sumy wartości sprzedaży netto, która uwzględnia podział na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Informacje, które nie powinny znaleźć się na fakturze bez VAT, określone są szczegółowo w art. 106e ust. 4 pkt 3.

Jakie dane powinny znaleźć się w fakturze podatnika zwolnionego z VAT?

W zależności od tego, z jakiego powodu nievatowiec jest zwolniony z płacenia podatku VAT, dane na fakturze będą się nieco różnić. Jeśli przedsiębiorca jest zwolniony z podatku VAT ze względu na limit obrotów nieprzekraczający 200 000 zł, to na fakturze powinny znaleźć się dane, takie jak:

 • data wystawienia,
 • kolejny numer zachowujący ciągłość,
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy,
 • adresy podatnika i nabywcy,
 • nazwa towaru lub rodzaj usługi,
 • ilość dostarczonych towarów lub zakres usługi,
 • jednostkę cenową za usługę lub towar,
 • kwotę ogółem.

Natomiast w przypadku, gdy podatnik jest zwolniony z podatku VAT ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, to wystawiona faktury bez VAT musi posiadać dodatkową informację, jaką jest przepis będący podstawą zwolnienia z podatku VAT. Z kolei, jeśli faktura VAT dla nievatowca wystawiana jest za usługi, które są zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7, 37 – 41 ustawy o VAT zwolnione z tego podatku, informacja o podstawie prawnej uprawniającej do zwolnienia nie jest konieczna na fakturze. Pozostałe elementy faktury, które zostały wymienione powyżej, zawsze powinna zawierać każda faktura bez VAT bez względu na powód zwolnienia z podatku.

Jeśli masz wątpliwości, jak poprawnie wystawić fakturę i jakie dane powinny się w niej znaleźć, to dokładne informacje jak wystawić fakturę bez VAT, znajdziesz na stronie pomoc.wfirma.pl

Informacja prasowa.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE