baza firmogłoszenianewsyforummultimedia
3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Opon zimowe – zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze!

Opon zimowe – zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze!

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Środa, 18.12.2019, 15:32

Ogumienie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego warto zadbać o to, by było dostosowane do warunków panujących na drogach. Zmiana opon letnich na zimowe rodzi wiele wątpliwości. Kiedy najlepiej zmienić opony? Czy wymiana jest obowiązkowa? Czy opony bieżnikowane są bezpieczne? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czy opony zimowe są obowiązkowe?

Obowiązujące w Polsce przepisy określają jedynie minimalną grubość bieżnika (wynosi ona 1,6 mm), nie regulują jednak tego, w jaki typ opon powinien być wyposażony pojazd. Prawo nie nakłada więc na kierowców obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe – mimo to zdecydowana większość kierowców decyduje się na wymianę ogumienia. Jest to zachowanie godne pochwały – w dużym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy.

Termin wymiany opon uzależniony jest od warunków pogodowych. Przyjmuje się, że opony zimowe należy założyć, gdy temperatura w ciągu dnia zacznie utrzymywać się na poziomie poniżej 7°C. Zasada ta nie obowiązuje, jeżeli jeździsz przede wszystkim w nocy – wtedy opony należy wymienić wcześniej, aby zdążyć przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami.

Dlaczego jazda na oponach letnich zimą może być niebezpieczna? Powód jest prosty – poniżej wspomnianej temperatury 7°C mieszanka gumowa, która stosowana jest do produkcji opon letnich, zaczyna twardnieć, a co za tym idzie – traci swoje właściwości jezdne. Niskie temperatury sprawiają, że pogarszają się istotne parametry opon letnich, takie jak przyczepność czy droga hamowania. Opony zimowe wykonane są z gumy z dużą zawartością krzemionki – dzięki temu nawet podczas wysokich mrozów zachowują elastyczność. Należy jednak pamiętać, że mieszanka, która doskonale sprawdza się podczas chłodu, osiąga zdecydowanie gorsze wyniki w wysokich temperaturach. Dlatego wraz z końcem zimy konieczne jest założenie opon letnich.

Zimowe opony bieżnikowane – czy warto z nich korzystać?

Bieżnikowanie opon to alternatywa dla zakupu nowego kompletu ogumienia. Regeneracja zużytej opony polega na odtworzeniu startego bieżnika. Podczas procesu bieżnikowania część zużytej gumy zastępowana jest nową warstwą, a zużyty bieżnik zostaje odbudowany. Zaletą takiego rozwiązania bez wątpienia jest korzystna cena. Czy bieżnikowane opony są bezpieczne? Parametry regenerowanego ogumienia są zbliżone parametrów opon fabrycznie nowych – wiele zależy jednak od stanu, przebiegu i wieku odnawianych opon, a także od umiejętności pracowników firmy wulkanizacyjnej. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak zakup nowych opon od renomowanych producentów. Szeroki wybór ogumienia zimowego w atrakcyjnych cenach znajdziesz na platformie eMAG https://www.emag.pl/opony-felgi/sd.

Artykuł sponsorowany.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE