Reklama:
Praktycznie każdy samochód prędzej lub później postanowimy sprzedać. Czasem powodem może być chęć odmiany, innym razem nowe hobby, a jeszcze innym starzenie się dotychczasowego pojazdu i coraz większe nakłady finansowe związane z utrzymaniem jego sprawności na przyzwoitym poziomie.
Decydując się na sprzedaż auta zależy nam zazwyczaj na dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest dobra cena, drugą szybkie zbycie pojazdu. Przeważnie osiągnięcie obu jednocześnie jest dość kłopotliwe, ale przecież nie niewykonalne. Najważniejsze w przypadku sprzedaży naszego prywatnego samochodu są dwie rzeczy. Prawidłowe oszacowanie wartości pojazdu oraz przygotowanie go do sprzedaży.
Wycena samochodu
Oszacowanie wartości naszego auta może być dość kłopotliwe. Najtańszą opcją jest porównanie naszego pojazdu z ofertami innych sprzedawców na internetowych aukcjach i znalezienie złotego środka. Cena nie powinna być ani za wysoka, bo zwyczajnie odstraszy potencjalnych nabywców, ani zbyt niska, bo również wzbudzi podejrzenia. To co rzuca się w oczy praktycznie od razu przy przeglądaniu internetowych aukcji to deklarowane przebiegi oferowanych aut. Spotkać można perełki, które pomimo zaawansowanej pełnoletności szczycą się przejechaniem zaledwie 100.000 kilometrów. Rzadko który sprzedawca mógłby udokumentować taki przebieg, a wynik jest przeważnie efektem zwykłej ingerencji w stan licznika. Nie idźmy tą drogą. Jeśli nasze auto ma słuszny przebieg lepiej przekuć go w zaletę pojazdu niż sztucznie zaniżać. Pomijając aspekty etyczne jest to zwyczajnie nielegalne i nosi znamiona oszustwa. Konstruując ogłoszenie unikajmy określeń w stylu stan igła, full opcja czy bezwypadkowy. Na odległość pachną profesjonalnym handlem. Potencjalni klienci coraz chętniej kupują od prywatnych sprzedawców, postaw więc na to, by twoje ogłoszenie świadczyło właśnie o tym.
Przygotowanie auta do sprzedaży
Drugą sprawą jest przygotowanie auta do sprzedaży. Bardzo ważną rzeczą jest zadbanie o wygląd auta. Nabywcy, szczególnie amatorzy jak my, kupują samochód oczami. To co zobaczą w dużej mierze zależy od nas. Auto obowiązkowo musi być dokładnie umyte, i to zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Lakier można delikatnie wypolerować, aby nadać mu lepszy wygląd. Nie ma sensu inwestować w drogie naprawy lakiernicze, ani drobne, nieprofesjonalne poprawki. Pierwsze prawdopodobnie się nie zwrócą, drugie wywrą niekorzystne wrażenie. Lśnić musi nie tylko lakier. Wnętrze pojazdu należy dokładnie posprzątać, nabłyszczyć plastiki, a tapicerkę wyprać, jeśli tego wymaga. To stosunkowo niewielki nakład, a wnętrze auta zyska miły zapach bez podejrzanie dużej ilości choinek zapachowych. Dobrym pomysłem jest również wymiana dywaników i nakładek na pedały, ale warto ich choć trochę poużywać przed sprzedażą. Nie warto inwestować w drogie naprawy mechaniczne. Lepiej szczerze powiedzieć o usterkach i uwzględnić je w cenie auta, niż inwestować duże pieniądze, które raczej nie zwrócą się w trakcie sprzedaży pojazdu.
Sprzedaż samochodu do skupu
Opisane zabiegi są dość tanie, ale mogą się okazać kłopotliwe, i na pewno są czasochłonne. Alternatywą dla samodzielnego zbytu pojazdu jest sprzedanie go w profesjonalnym skupie aut, takim jak www.skupautpomorskie.pl. W tym wypadku mydlenie oczu nabywcy jest zbędne, to profesjonaliści, którzy znają te triki i są w stanie realnie ocenić wartość auta pomimo ich stosowania. Uzyskana cena może okazać się niższa niż ze sprzedaży samodzielnej, ale auto sprzedamy szybko, a w ręku zostanie nam gotówka.
Artykuł partnera.
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.