baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy?

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy?

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Czwartek, 02.08.2018, 10:14

Zasada działania oleju silnikowego jest dosyć prosta. Jego zadaniem jest ochrona elementów trących jednostki napędowej, przed zbyt intensywnym tarciem. To jednak nie wszystko. Kompleksowe zabezpieczenie silnika wiąże się również ze znajomością podstawowych parametrów oleju.

Oszczędność paliwa to podstawa

Niestety, zorientowanie się we właściwościach poszczególnych olejów wcale nie jest takie proste. Problem potęguje bardzo duża liczba producentów, oferujących zróżnicowane i dedykowane do poszczególnych typów silników produkty. Które oleje silnikowe będą więc najlepsze dla naszego samochodu?

Kluczowym parametrem silnika spalinowego jest jego sprawność. Parametr ten określa, jak duża ilość dostarczonej do jednostki napędowej energii, została przekształcona w energię użytkową (ruch). Zastosowanie słabego oleju silnikowego sprawia, że aż 40 procent dostarczonej w paliwie energii, zostaje przekształcona na energię tarcia. Dlatego warto wybierać takie oleje samochodowe, które zmniejszają ten współczynnik, redukując tym samym zużycie paliwa.

Lepkość zimowa, lepkość letnia

Lepkość to inaczej tarcie wewnętrzne, pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami oleju (gęstość). Standardowy olej ma dwie gęstości: zimową i letnią. Lepkość wlewanego przez nas oleju, powinna być ściśle określona przez producenta silnika. W przeciwnym razie, może dojść do zatarcia jednostki napędowej.

Im wyższa lepkość letnia, tym stabilniej dany olej będzie pracował w wysokich temperaturach. Jeśli będzie ona zbyt niska, jej objętość w normalnych warunkach może ulec znaczącemu zmniejszeniu, co będzie wiązać się z koniecznością jego tymczasowego uzupełniania.

Z kolei zbyt duża gęstość zimowa, może doprowadzić do problemów z odpaleniem silnika w warunkach bardzo niskich temperatur. Oczywiście będzie się to przekładało na wzrost zużycia energii elektrycznej przez rozrusznik i znacznie większe spalanie paliwa.

Rodzaje olejów silnikowych

Najważniejszym parametrem, określającym właściwości danego oleju, jest jego baza, czyli mówiąc inaczej - materiał, z którego został on wykonany.

Rozróżniamy trzy rodzaje olejów samochodowych:

  • Oleje mineralne - są przeznaczone do starszych jednostek napędowych, gdyż nie obciążają one elementów uszczelniających w silniku. Niestety, z biegiem czasu tracą swoją lepkość. Poza tym kierowcy, którzy zdecydowali się na ich zakup, mogą mieć poważny problem z odpaleniem samochodu w trakcie silnych mrozów.
  • Oleje syntetyczne - to najlepsze oleje na rynku. Charakteryzuje je wysoka odporność na duże temperatury a także - bardzo małymi odchyleniami w zakresie lepkości. Producenci olejów syntetycznych często dzielą je na kilka specjalistycznych rodzajów. Wśród nich dominują produkty przeznaczona dla silników Diesla a także rozwiązania, mające wpłynąć na dodatkową ochronę filtra cząstek stałych.
  • Oleje półsyntetyczne - produkty tej grupy, to swego rodzaju połączenie właściwości olejów syntetycznych i mineralnych. Niestety, większość ich producentów opiera się na mieszance, w której przewagę stanowią oleje mineralne (nawet do 70 procent). Niemniej i tak posiadają one dużo lepsze właściwości, aniżeli klasyczny, mineralny olej silnikowy.
  • Jaki olej wybrać?

    Wybór odpowiedniego oleju zależy przede wszystkim od rodzaju i wieku posiadanego silnika. Nie jest to produkt, na którym warto oszczędzać. Droższe oleje z tzw. górnej półki (np. syntetyczne) to inwestycja, która zwróci się nam znacznie dłuższym użytkowaniem jednostki napędowej. W przeciwnym razie, serwis samochodowy i wysokie koszty remontu silnika (lub np. wymiany filtra cząstek stałych), z pewnością dadzą się nam we znaki.

    Artykuł partnera.

    Komentarze do artykułu

    Komentarzy w artykule - 0

    + Dodaj nowy komentarz:
     

    Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

    Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

    W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

    1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
    2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
    3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
    4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
    5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
    6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


    GOOOGLE