baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jak korzystać z klimatyzacji samochodowej, aby nie skończyło się to chorobą?

Jak korzystać z klimatyzacji samochodowej, aby nie skończyło się to chorobą?

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Poniedziałek, 02.07.2018, 12:34

Układ klimatyzacji to jedno z tych rozwiązań, które bardzo wyraźnie podniosło komfort podróżowania samochodem nie tylko w ciepłe dni. Jeśli jednak z dobrodziejstw popularnej "klimy" będziemy korzystać w sposób nierozważny, chwilowy komfort może przerodzić się w co najmniej kilkudniową udrękę. Dlaczego?

Nie zawsze warto zacząć od włączenia klimatyzacji

Zapewne niejednemu z Was zdarzyło się co najmniej raz zostawić samochód na dłużej w pełnym słońcu. Podczas letnich upałów, gdy temperatura powietrza w cieniu przekracza 25°C, kabina każdego auta działa w podobny sposób, jak zwykła szklarnia. Jeśli więc normalnie w słońcu termometry wskazują 30ºC, możemy śmiało przypuszczać, że po około godzinie temperatura w samochodzie dojdzie nawet do 60ºC! Wsiadanie i przebywanie choć chwilę w tak nagrzanym aucie grozi nawet utratą przytomności, dlatego w pierwszej kolejności należy wnętrze kabiny schłodzić. Nie powinniśmy jednak zaczynać od ustawiania "klimy" na pełną moc. Znacznie korzystniej jest najpierw otworzyć wszystkie drzwi i okna, i przewietrzyć samochód przez parę minut. Dopiero wówczas możemy włączyć klimatyzację.

I tu uwaga, choć niektórzy zalecają, aby w takich przypadkach zwiększyć siłę chłodzenia przez włączenie wewnętrznego obiegu "klimy", w rzeczywistości należy z tym bardzo uważać. Dlaczego?

"Uruchamianie wewnętrznego obiegu klimatyzacji" – objaśnia Tomasz Ostrowski, ekspert zajmujący się chłodnicami klimatyzacji w sklepie Ucando.pl – "powinno być wykorzystywane wyłącznie w szczególnych przypadkach i jedynie wówczas, gdy cały układ został uprzednio dokładnie wyczyszczony. W innym przypadku grozi to bowiem rozprzestrzenieniem zalegających w klimatyzacji grzybów i drobnoustrojów po całej kabinie". Konsekwencją oddychania powietrzem wypełnionym drobinkami organicznymi może być alergia lub silne zapalenie dróg oddechowych.

Ustawienia temperatury i kierunków nawiewu

Groźna dla naszego zdrowia może okazać się nie tylko brudna, ale również źle ustawiona klimatyzacja. Jeśli bowiem różnica temperatur pomiędzy wnętrzem kabiny a powietrzem na zewnątrz będzie zbyt duża, bardzo łatwo będzie nam złapać przeziębienie lub nawet coś poważniejszego. Dlatego też zawsze należy przestrzegać zasady mówiącej o tym, że klimatyzację ustawiamy na temperaturę maksymalnie o 7-10ºC niżą, niż temperatura panująca na zewnątrz.

Ważna jest temperatura, ale również ustawienie nawiewów. Nawet jeśli temperatura w kabinie będzie odpowiednia, niewłaściwie skierowany nawiew może przysporzyć nam sporo problemów. Dlatego nigdy nie powinno się kierować strumieni powietrza na siebie lub pasażerów. Niech chłodne powietrze rozchodzi się po wnętrzu auta delikatnie, najlepiej wzdłuż boków kabiny. Niewłaściwe ustawienie nawiewu może zakończyć się nawet zapaleniem mięśni lub stawów, zwłaszcza jeśli osoba, na którą dmucha zimne powietrze, wsiadła do samochodu rozgrzana lub spocona.

Artykuł partnera.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 1

+ Dodaj nowy komentarz:
 
dodany: 07.08.2018 , 09:09

Dobrze, że powstają takie artykuły, bo niestety większość osób nie wie jak poprawnie używać klimatyzacji, aby nie szkodzić sobie i innym. Ja np. bardzo często wśród znajomych i rodziny spotykam się z nawiewem ustawionym bezpośrednio na osobę, a wytłumaczenie jest najczęściej takie, że wtedy szybciej czuje się efekt ochłodzenia. Może i tak jest, ale niestety skutki mogą być bardzo nieprzyjemne.
~ Miłosz

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE