baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jak bezpiecznie prowadzić auto?

Jak bezpiecznie prowadzić auto?

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Czwartek, 10.05.2018, 12:26

Niezależnie od naszego doświadczenia na drodze, warto czasem przypomnieć sobie sposoby, na zachowanie bezpieczeństwa w trasie. Kierowcy świeżo po egzaminie dowiedzą się tu kilku nowych rzeczy, a osoby, które prawo jazdy mają już od wielu lat, sprawdzą swoją wiedzę w kwestii bezpieczeństwa.

Emocje pod kontrolą

Podstawową kwestią na drodze jest trzymanie emocji na wodzy. Czasem usłyszymy nieprzyjemny komunikat w radiu, jadąc do pracy staniemy w korku, a może ktoś zajedzie nam drogę. Wszystko to może nas rozdrażnić, a poddając się frustracji tracimy skupienie, przez co sami narażeni jesteśmy na błędy. Zbyt agresywnie wejdziemy w zakręt, zniecierpliwieni wyjedziemy z drogi podporządkowanej wcześniej niż powinniśmy. Wszystkich tych błędów można by uniknąć, zachowując spokój.

Czasem jednak jest to trudniejsze, niż by się wydawało. Jak więc zapanować nad emocjami i zatroszczyć się o bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim pozostawiając wszystkie inne sprawy poza autem. Gdy wsiadamy za kierownicę, skupmy się na prowadzeniu samochodu. Przenieśmy myśli na wykonywane przez nas czynności, takie jak przekręcanie kluczyka, wyjazd z parkingu czy garażu, włączenie świateł czy zmiana biegów. Pozwoli to nam na odłączenie się od myśli, które mogą zaburzyć naszą koncentrację w czasie jazdy.

Sprawdź ofertę wynajmu aut dla biznesu Biznesrentcar.pl

Zachowaj kulturę

Nie każdy, kto popełnia błąd na drodze zasługuje na obelgi czy agresywne gesty. Jeśli taki kierowca zauważy naszą reakcję, może się zestresować i kompletnie stracić równowagę. Taka osoba wtedy popełnia błąd za błędem, a gdy one się kumulują, jej stan psychiczny jeszcze się pogrąża. Dotyczy to przede wszystkim młodych, mniej doświadczonych kierowców. Gdy taka osoba zacznie panikować, może zagrozić bezpieczeństwu na drodze, powodując znaczne utrudnienia ruchu.

Do kultury na drodze możemy także zaliczyć zachowanie grzecznościowej sygnalizacji naszych zamiarów. Mowa tu przede wszystkim o odpowiedzialnym wykorzystaniu kierunkowskazów. Czasem nie mamy obowiązku ich używać, jednak jest to wskazane, by ułatwić innym uczestnikom ruchu poruszanie się po jezdni. Dotyczy to nie tylko kierowców, ale także rowerzystów i pieszych. Te dwie grupy szczególnie narażone są na błędne komunikaty wysyłane przez osoby poruszające się samochodami.

Każdy może znaleźć się na tym miejscu. Dlatego powinniśmy zachować kulturę osobistą na drodze, wyraźnie sygnalizować nasze zamiary, takie jak zmiana pasa czy hamowanie, by pozwolić innym uczestnikom ruchu na stosunkowo wczesną reakcję na nasze manewry.

Jak widać, wiele zależy od tego, czy potrafimy trzymać na wodzy nasze emocje, skupić się w pełni na jeździe i przełożyć naszą kulturę osobistą stosowaną na co dzień także na czas, w którym poruszamy się samochodem. Mogłoby to znacznie ograniczyć ilość wypadków, szczególnie tych, które zdarzają się w mieście, gdzie jest znacznie większa szansa na interakcję z innymi uczestnikami ruchu. Dlatego warto czasem poczekać chwilę na skrzyżowaniu, by nie zajechać komuś drogi, albo odpowiednio wcześniej zasygnalizować nasz manewr.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE