Reklama:
Sprężone powietrze stało się jednym z podstawowych nośników energii w zakładach przemysłowych. Jest to czynnik doskonale sprawdzający się w zasilaniu napędów maszyn oraz urządzeń.
Badania pokazują, że coraz większy odsetek zakładów przemysłowych posiada własną stację wytwarzania sprężonego powietrza. Producenci nieustannie udoskonalają swoje produkty, udostępniając w ofercie mnóstwo modeli różniących się pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych. Podczas zakupu instalacji do wytwarzania sprężonego powietrza powinniśmy przeanalizować wszystkie aspekty jej działania.
Sprężarka przemysłowa – budowa i zasada działania
W przemyśle powszechnie stosuje się kompresory śrubowe. Najistotniejszymi elementami urządzenia są:
Silnik elektryczny, którego podstawowym zadaniem jest zamiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Silnik pobiera prąd z sieci elektroenergetycznej, który zamieniany jest na energię mechaniczną w postaci momentu obrotowego.
Moduł śrubowy w bezpośredni sposób odpowiada za wytwarzanie sprężonego powietrza. Wirujące śruby zmniejszają przestrzeń pomiędzy sobą, a co za tym idzie objętość powietrza, co przekłada się na wzrost jego ciśnienia. Moduł śrubowy może wykonywać swoją pracę, dzięki momentowi obrotowemu przeniesionemu z silnika elektrycznego.
Rodzaj napędu – jeden z wyznaczników energooszczędności
Pomiędzy tymi dwoma elementami usytuowany jest określony rodzaj napędu pośredniczący w przekazywaniu energii. Jego rodzaj ma znaczący wpływ na pracę kompresora. Współcześnie, zalecanym rozwiązaniem jest innowacyjny napęd bezpośredni (1:1) minimalizujący straty energii w procesie przekazywania energii.
Jest to korzystne z punktu widzenia kosztów eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem sprężarki.
Inne rodzaje napędu – poprzez przekładnie (pasowe lub zębate) wiążą się z ryzykiem powstawania strat energii, które w każdym przypadku powinny być ograniczane do minimum – w skali kilkudziesięcioletniej eksploatacji może to wygenerować znaczące oszczędności.
Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że zwarta konstrukcja silnika, modułu śrubowego oraz napędu bezpośredniego nie wymaga tak intensywnej konserwacji oraz serwisu, jak rozwiązania z napędem przekładniowym pasowym.
Co jeszcze wpływa na pracę sprężarki?
Należy jednak pamiętać, że napęd bezpośredni nie jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na pracę sprężarki. Instalacja zasilania sprężonym powietrzem jest systemem składającym się z szeregu elementów. Należą do nich m.in.:
Każda z tych części ma znaczenie w kontekście funkcjonowania kompresora w codziennym użytkowaniu. Podczas zakupu takiej instalacji należy przeanalizować wszystkie elementy składowe. Potencjalne zagrożenia to np.:
Źródło: Almig.pl - Sprężarki powietrza
Informacja prasowa.
Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.