baza firmogłoszenianewsyforummultimedia
3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jakie okoliczności mogą spowodować, że nie zapłacisz kary ITD?

Jakie okoliczności mogą spowodować, że nie zapłacisz kary ITD?

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Wtorek, 27.12.2016, 15:33

Zdarza się, że to nie Ty jesteś winien naruszenia przepisów. Sprawdź, kiedy możesz się z tego powodu wybronić przed zapłaceniem kary.

Odpowiedzialność za naruszenie przepisów o transporcie drogowym ma charakter obiektywny, co oznacza, że karę wymierza się już za samo powstanie naruszenia, bez względu na to, jakie są jego przyczyny, czyli dlaczego przedsiębiorca dopuścił się nieprawidłowości. Jeżeli nawet udowodnisz, że naruszenie przepisów o transporcie drogowym nastąpiło bez Twojej winy, nie zwolni Cię to od obowiązku uiszczenia kary pieniężnej.

Kiedy możesz się uwolnić od odpowiedzialności za naruszenie?

Ustawa o transporcie drogowym przewiduje jednak dwie sytuacje, kiedy możesz uwolnić się od odpowiedzialności za naruszenie przepisów o transporcie, a mianowicie:

  • brak wpływu na powstanie naruszenia oraz
  • zdarzenia, których nie można było przewidzieć.

Dziś zajmiemy się tą drugą sytuacją.

Których zdarzeń, według przepisów, nie można było przewidzieć?

To sytuacja przewidziana w art. 93 ust. 7 uotd. W tym przypadku możesz uniknąć odpowiedzialności, nawet jeśli postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzonego naruszenia zostało już wszczęte. Wówczas organ właściwy ze względu na miejsce przeprowadzanej kontroli wydaje decyzję o umorzeniu postępowania.

Musisz jednak pamiętać, że chodzi o sytuacje nadzwyczajne - uwolnisz się od odpowiedzialności, tylko jeśli zdarzenia, które sprawiły, że przekroczyłeś przepisy, miały charakter szczególny i niespodziewany.

Przykład

Czy zostaniesz ukarany za nieprzewidziane zachowanie Twojego kierowcy?

Podczas kontroli zatrzymano samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 14 t. Tego dnia obowiązywał zakaz ruchu na drogach pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t.

Kierowca prowadzący samochód poinformował inspektorów, że nie zastosował się do zakazu, ponieważ jedzie na rodzinną uroczystość weselną. Oczywiście na przedsiębiorstwo została nałożona kara.

W związku z tym przedsiębiorca zatrudniający tego kierowcę wystosował do organu kontrolnego pismo, w którym argumentował, że nie mógł przewidzieć takiego zachowania kierowcy i dlatego postępowanie powinno zostać umorzone. Czy słusznie?

Postępowanie z pewnością nie zostanie umorzone. Organy inspekcji i sądy administracyjne stoją na stanowisku, że zachowania pracowników obciążają także przedsiębiorcę i nie mogą być traktowane jako okoliczności, których nie można było przewidzieć czy na które nie było wpływu. To przedsiębiorca decyduje, jakie osoby zatrudnia przy prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, i ma obowiązek dyscyplinować je tak, żeby nie popełniały naruszeń.

Jeżeli zatem w toku kontroli zostanie ustalone, że z winy Twojego pracownika doszło do naruszenia, musisz się liczyć z tym, że poniesiesz za to pełną odpowiedzialność.

Artykuł partnera.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE