baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jak kupić auto używane? 3 rady naszego eksperta

Jak kupić auto używane? 3 rady naszego eksperta

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Czwartek, 27.10.2016, 12:52

Zakup auta to poważna inwestycja. Każdy, kto stanął przed tego typu wyzwaniem doskonale wie, że wybierając je, pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, mieć oczy wokół głowy i uważnie sprawdzić każdy fragment samochodu, które chcemy kupić. Sprawa wydaje się być nieco bardziej problematyczna w przypadku zakupu aut z drugiej ręki – przecież na niewiedzy klientów w tym zakresie żerują nieuczciwi sprzedawcy. Jak zatem kupić auto używane, które posłuży nam przez długi czas? Zobaczmy.

Dlaczego Polacy decydują się na używane samochody?

Kupując auto wydajemy najczęściej równowartość kilku czy nawet kilkudziesięciu pensji. Jest to zatem zakup, który trzeba dokładnie przemyśleć i wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników – wszystko po to, by nie stracić. Najczęściej jednak decydujemy się nie na nowe samochody, ale te pochodzące z drugiej ręki. Dlaczego? Tak naprawdę w przypadku aut używanych czynnikiem decydującym jest zawsze cena. Takie samochody są tańsze od maszyn stojących w salonach samochodowych. Poza tym pamiętajmy o oszczędnościach, jakie zapewnia zakup używanego auta (oczywiście jeśli je naprawdę dobrze wybierzemy) – Osoby, które decydują się na auto używane kierują się przede wszystkim oszczędnościami, jakie zapewnia takie rozwiązanie. Taka maszyna jest nie tylko sporo tańsza w porównaniu z nowym autem, ale również warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej już po 3 latach nowy samochód traci na wartości – z reguły są to kwoty rzędu 20-45%. – mówi ekspert z serwisu motsy.pl

Jak kupić auto używane … i nie zwariować?

Wspomniane oszczędności mogą jednak okazać się pozorne, jeśli kupimy auto od żerującego na naszej niewiedzy oszusta. – Oczywiście najlepiej kupować auto np. w salonach dilerskich, a zatem w miejscach sprawdzonych, zaufanych, które mogą się pochwalić wieloma przychylnymi opiniami. Jeśli chodzi o auta używane, to idealnym wyjściem jest celowanie w te 3-5-letnie. Dlaczego to takie ważne? Niestety nie wszyscy sprzedawcy są wiarygodni i na rynek trafiają auta z wyższym przebiegiem od deklarowanego, powypadkowe, z poważnymi wadami, wymagające kosztownych napraw, a nawet takie, które nie powinny być dopuszczone do ruchu. Dlatego właśnie tyle mówi się o szukaniu uczciwych sprzedawców i byciu czujnym podczas oglądania auta.– dodaje wspomniany wcześniej ekspert - motsy.pl.

Co należy wziąć pod uwagę kupując używane auto?

Specjaliści podkreślają, że podczas zakupu używanego samochodu należy nie tylko dokładnie sprawdzić samą maszynę, ale również wszelkie związane z nią formalności. Chodzi oczywiście o upewnienie się, że dane auto rzeczywiście należy do osoby podającej się za właściciela i ma ono komplet niezbędnych dokumentów. – Sprawdzamy dosłownie wszystko. Podstawą jest oczywiście dowód rejestracyjny, który musi być oryginalny. W przypadku tego dokumentu należy zwrócić uwagę na to, czy nikt nie dokonywał w nim zmian – lampka ostrzegawcza powinna nam się zapalić wówczas, gdy są w nim zmiany, które nie zostały potwierdzone przez odpowiedni urząd. Pamiętajmy, że jeśli w dowodzie rejestracyjnym widnieją 2 osoby jako właściciele auta, obie muszą podpisać umowę.

Poza formalnościami dokonujemy oględzin auta – Większość kupujących uważa, że najważniejszym elementem, który wymaga sprawdzenia jest silnik. Nic bardziej mylnego. Równie istotne jest nadwozie, a w przypadku aut terenowych również rama. Poza tym dokładne przyjrzenie się karoserii i słupkom czy progom wiele mówi o deklarowanej bezwypadkowości lub wypadkowości auta. Musimy być wyczuleni na grube warstwy szpachli czy też ślady napraw na słupkach, progach czy dachu. Mogą one świadczyć o tym, że auto brało udział w poważnej kolizji. Jeśli kupujący auto nie zna się na tym, powinien oglądać samochód ze specjalistą.

Co to jest numer VIN?

Warto również sprawdzić auto po numerze VIN – w nim zapisane są kluczowe informacje – producent i kraj, z którego pochodzi auto, typ pojazdu – wraz z dokładną specyfikacją (numer VIN zawiera również informacje o wyposażeniu), rok produkcji itp. VIN musi znajdować się w dwóch miejscach – w dokumentach pojazdu, a także na samym samochodzie. – VIN nabijany jest w różnych miejscach, zależnie od samochodu można go znaleźć w bagażniku, na desce rozdzielczej, na przegrodzie czołowej, na nadwoziu czy tabliczce znamionowej. Jego sprawdzenie pozwoli nam dokładniej zweryfikować auto.

Zakup samochodu to sprawa trudniejsza niż mogłoby się wydawać – szczególnie jeśli w grę wchodzi kupno samochodu używanego. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, dzięki którym zakupimy auto w pełni sprawne i naprawdę zaoszczędzimy w stosunku do zakupu auta z salonu. Ważne jest zatem, by podejść do tego z dystansem, kalkulować na chłodno i pamiętać, że w tym przypadku emocje nie są dobrym doradcą.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 2

+ Dodaj nowy komentarz:
 
dodany: 24.01.2017 , 17:33

Zawsze można trochę zminimalizować ryzyko kupując auto sprawdzonej marki. Ja np. miałem trzy Toyoty i każdą kupiłem od drugiego lub trzeciego właściciela. Nie miałem problemów z żadną.
~ Red
dodany: 07.01.2017 , 18:48

Ciekawe rady, ja kupiłem yarisa od znajomego, jeżdżę już 2 rok i nie miałem żadnych awarii. Ale jak kogoś stać to lepiej kupować nowe auto z salonu, bo wtedy jest pewność, że nie będzie żadnej wpadki.
~ franek

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE