Podczas zakupu filtrów kabinowych do wyboru mamy filtry standardowe i z aktywnym węglem. Jakie są korzyści zastosowania tego związkuf z filtrach kabinowych i czy każdy filtr zawierający węgiel jest tak samo skuteczny?
Chcąc wybrać właściwy dla nas filtr zastanawiamy się zarówno nad marką, której możemy zaufać jak i typem filtra, który spełni nasze oczekiwania.
Standardowy filtr
Standardowy filtr przeciwpyłowy skonstruowany jest z włókien syntetycznych, są one trwałe i pozwalają wychwycić z powietrza drobne zanieczyszczenia jak kurz, pyłki roślin i bakterie. Konstrukcja filtrów kabinowych składa się z warstw. Każda z nich ma usuwać z powietrza inne zanieczyszczenia. Pierwsza z warstw największe, następna drobniejsze. Dlatego podczas montażu należy zwrócić uwagę na strzałkę pokazującą kierunek przepływu powietrza.
Węgiel aktywny
Węgiel aktywny, zwany też aktywowanym to substancja składająca się głownie z sadzy i grafitu. Grafit często oprócz węgla zawiera tlenki metali i krzemionkę. Podczas produkcji węgla aktywnego wytwarzają się wewnętrzne kanały z rozgałęzieniami. Istota substancji wynika z jego dużej powierzchni w stosunku do masy, która jest efektem porowatej struktury wewnętrznej. Większość porów to najmniejsze mikropory (<2nm) oraz większe mezopory (2-50nm), które najczęściej pełnią funkcję kanalików transportowych. Największe kanaliki to makropory (>50nm).
To właśnie powierzchnia sprawia, że węgiel aktywny tak dobrze adsorbuje związki chemiczne. Adsorpcja to proces wiązania cząsteczek, atomów i jonów do powierzchni faz fizycznych. Pozwala to na pochłanianie przez węgiel aktywny zapachów i innych związków chemicznych w powietrzu.
Warto zauważyć, że węgiel aktywny jest produktem organicznym i nieszkodliwym dla zdrowia zwierząt i ludzi. Pozyskiwany np. z drewna czy odpadów organicznych jest jednocześnie łatwo utylizowany.
Filtry kabinowe z węglem aktywnym
Filtry kabinowe z węglem aktywnym różnią się od standardowych dodatkową warstwą zawierającą drobinki tej substancji, której zadaniem jest właśnie usuwanie szkodliwych gazów i brzydkich zapachów.
Aby skuteczność działania takiego filtra była możliwie największa producenci dbają o to, by rozmieszczenie cząsteczek wewnątrz warstwy było regularne, tak by dokładnie pochłaniać zapachy nie zaburzając ruchu powietrza.
Niezależnie od tego, jaki filtr wybierzemy do naszego samochodu musimy pamiętać, że filtr przeciwpyłowy jest swego rodzaju śmietnikiem. Warto więc go regularnie opróżniać - wymieniać.
źródło: