baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Jak zgodnie z prawem zezłomować samochód

Jak zgodnie z prawem zezłomować samochód

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Wtorek, 22.03.2016, 11:54

W sytuacji, kiedy samochód nie spełnia technicznych wymagań umożliwiających dalszą eksploatację, należy go zezłomować. Właściciele często decydują się na demontaż także wtedy, kiedy koszt napraw, których regularnie wymaga samochód, staje się zbyt wysoki w stosunku do jego wartości. Aby złomowanie odbyło się legalnie, należy przede wszystkim wybrać firmę, która ma uprawnienia do dokonywania demontażu pojazdów.

Kiedy samochód trzeba zezłomować

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji samochód należy oddać do demontażu, jeśli nie spełnia on wymagań technicznych niezbędnych do tego, aby eksploatacja pojazdu była bezpieczna dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Samochód może przestać spełniać te wymagania po wypadku albo pod wpływem starości, szczególnie jeśli korzystano z niego w sposób nieekonomiczny, powodujący szybkie zużywanie się części. O tym, czy samochód nadaje się do eksploatacji, decyduje badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów.

Właściciel może też zdecydować, że dalsze utrzymywanie samochodu jest dla niego nieopłacalne, np. koszt niezbędnych napraw przewyższa wartość samochodu, i chce się go szybko pozbyć.

Po kasacji samochód należy wyrejestrować z ewidencji pojazdów oraz zgłosić ten fakt u ubezpieczyciela, ponieważ konieczne będzie wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC.

Czy wiesz, że...

Z danych statystycznych udostępnionych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców wynika, że w 2014 r. wyrejestrowano 442 823 samochody osobowe (w tym 88 818 z urzędu), podczas gdy zarejestrowanych zostało 1 319 463[1].

Gdzie przeprowadzić kasację samochodu

Kasacji pojazdu powinna dokonać stacja demontażu pojazdów, posiadająca uprawnienia nadane przez marszałka województwa. Listę takich stacji udostępniają na swoich stronach internetowych urzędy marszałkowskie. Kiedy znajdziemy już najbliższą uprawnioną stację, możemy sami dostarczyć do niej pojazd lub zadzwonić i poprosić o odbiór samochodu przez pracownika stacji.

Stacja demontażu pojazdów bezpłatnie dokonuje kasacji pojazdu kompletnego, którego masa (bez benzyny) nie jest niższa niż 90% masy znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym. Za każdy kilogram poniżej tego ciężaru stacja demontażu może zażądać od właściciela dopłaty, nie może to jednak być więcej niż 10 zł za kilogram. Stacje demontażu często płacą właścicielom za kompletny samochód i za te części, które nadają się do ponownego użycia.

Elementy, które musi mieć pojazd, aby można było go uznać za kompletny, określa Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 24 marca 2006 r. w sprawie listy istotnych elementów pojazdu kompletnego. Do części takich należą m.in. fotele, akumulator, koła jezdne, układ hamulcowy i silnik. Nie możemy ich wymontować i sprzedać, jeśli zależy nam na bezpłatnej kasacji.

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie, kiedy oddaje się samochód do demontażu

Podczas oddawania samochodu do stacji demontażu powinien być obecny właściciel pojazdu oraz jego współwłaściciele. Jeśli niemożliwa jest obecność którejś z tych osób, należy przedstawić uzyskane od nich upoważnienie na piśmie.

Właściciel pojazdu powinien mieć przy sobie dowód osobisty, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Jeśli dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję, należy uzyskać we właściwym wydziale komunikacji zaświadczenie wydawane w celu zezłomowania samochodu.

Po oddaniu samochodu do demontażu otrzymamy trzy egzemplarze zaświadczenia o demontażu. W ciągu 30 dni należy złożyć w wydziale komunikacji, w którym samochód był rejestrowany, wniosek o wyrejestrowanie go.

Czy kasacja samochodu na stacji demontażu jest konieczna

Samodzielne rozmontowanie samochodu na części i pozbycie się niektórych z nich, np. wywiezienie ich na śmietnik, jest nielegalne. Ponadto jeśli nie dostarczy się zaświadczenia o demontażu samochodu wydanego przez stację demontażu pojazdów, nie można go wyrejestrować, co oznacza konieczność ciągłego odprowadzania składek na ubezpieczenie OC. Osoby nieuprawnione, które samodzielnie przeprowadzają demontaż samochodu, narażają się na karę finansową w wysokości od 10 000 do 300 000 zł.

Nie warto również przetrzymywać nieużywanego samochodu na miejscu parkingowym znajdującym się na drodze publicznej ani na wyznaczonym przez miasto parkingu strzeżonym. Straż miejska może odholować taki samochód, a właściciela obarczyć kosztami holowania oraz przechowywania pojazdu na własnym parkingu. Po 6 miesiącach od odholowania samochód przechodzi na własność urzędu miasta.

[1]    http://www.cepik.gov.pl/statystyki

Materiał prasowy.

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 0

+ Dodaj nowy komentarz:
 

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE