baza firmogłoszenianewsyforummultimedia

 Reklama: 

3miastomoto.pl » strona główna » aktualności » Najtańsze OC: co wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

Najtańsze OC: co wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

  Kategoria: bieżące  /    Dodano: Piątek, 30.10.2015, 17:40

Za każdym razem gdy kupujesz OC, zastanawiasz się pewnie, od czego tak właściwie zależy cena ubezpieczenia. Akademia mfind przyjrzała się czynnikom, które zmniejszają albo zwiększają koszt OC. Podpowiemy także, jak wybrać najtańsze OC.

Najtańsze OC - co roku porównuj oferty

Ubezpieczyciele starają się przyciągnąć nowych klientów kusząc ich atrakcyjnymi cenami OC. Niestety nie dbają już tak samo o osoby, które przedłużają ubezpieczenie na kolejny rok. Dlatego bardzo ważne jest, aby co roku przynajmniej na kilka tygodni przed zakończeniem umowy porównywać oferty różnych firm - bo bardzo prawdopodobne jest, że inna firma zaoferuje Ci OC w korzystniejszej cenie.

Jeśli porównasz odpowiednio wcześniej, będziesz miał czas na niedopuszczenie do tego, aby Twoja polisa odnowiła się automatycznie. Wystarczy tylko kupić nowe ubezpieczenie i wypowiedzieć kończącą się polisę w trybie art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To proste - druk wypowiedzenia OC możesz pobrać bezpłatnie np. ze strony Akademii ubezpieczeń mfind.

Jeśli natomiast Twoje ubezpieczenie OC zdążyło już odnowić się na kolejny rok a znalazłeś tańszą ofertę, wciąż możesz zmienić ubezpieczyciela - wtedy kupujesz nowa polisę, a tę odnowioną wypowiadasz w trybie art. 28a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Jak widać postępowanie jest bardzo podobne a podstawa prawna różni się tylko jedną literką - mamy art. 28 i 28a Ustawy. Jednak w praktyce wypowiedzenie OC jest bardzo proste, a na stronie Akademii ubezpieczeń mfind jest uniwersalny formularz, który posłuży Ci skutecznie w obu wyżej wymienionych przypadkach - wystarczy, że zaznaczysz na min odpowiednią opcję.

Najtańsze OC z internetu

Możesz znaleźć najtańsze OC nie ruszając się z domu. Wystarczy, że skorzystasz z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Po wypełnieniu formularza serwis poda Ci informację o cenach ubezpieczenia OC w kilku lub kilkunastu towarzystwach.

Wybrane ubezpieczenie będziesz mógł od razu kupić online. Sam zdecydujesz o tym, od kiedy polisa OC ma obowiązywać. Możesz także dobrać dodatkowe ubezpieczenia, np. AC, NNW czy assistance.

Przed wykupieniem ubezpieczenia przygotuj dokumenty

Zanim usiądziesz do komputera, aby wyszukać jak najtańsze OC, warto skompletować dokumenty:

  • dowód osobisty
  • prawo jazdy kierowcy
  • dowód rejestracyjny
  • poprzednią polisę OC (firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie uwzględni zniżki od poprzedniego ubezpieczyciela)

Należy także spisać aktualny przebieg samochodu. Wykonanie tych czynności zdecydowanie przyspieszy proces szukania najtańszego OC.

Jakie dane samochodu będą potrzebne?

Porównywarka OC poprosi Cię o podanie następujących informacji:

  • marka i model pojazdu
  • rok produkcji
  • pojemność silnika, jego moc i rodzaj paliwa
  • typ nadwozia i liczba drzwi
  • aktualny przebieg
  • pochodzenie pojazdu
  • zakładany średni roczny przebieg
  • sposób użytkowania pojazdu (dojazdy do pracy traktowane są jako użytkowanie pojazdu do celów prywatnych).

W porównywarce i kalkulatorze OC mogą pojawić się też inne pytania, które mają wpływ na wysokość stawki ubezpieczenia:

  • czy samochód będzie użytkowany za granicą
  • kod pocztowy miejsca parkowania
  • miejsce parkowania pojazdu w dzień i w nocy (garaż, ulica, parking strzeżony)
Dla ubezpieczyciela liczą się również informacje o właścicielu i kierowcach

Ubezpieczyciele uzależniają cenę OC także od:

  • liczby szkód z tytułu OC w ostatnich latach
  • liczby lat posiadania ubezpieczenia
  • liczby lat posiadania prawa jazdy

Będziesz musiał podać także m.in. swój wiek, stan cywilny oraz płeć. Tutaj najważniejszym kryterium jest wiek.

Jak wiadomo, ubezpieczenie OC młodego kierowcy nie należy do najtańszych. Niekiedy potrafi kosztować niemal tyle, co sam samochód. Na niekorzyść niedoświadczonych kierowców przemawia też fakt, że jeżdżą oni najczęściej wysłużonymi autami.

Firmy ubezpieczeniowe przychylniej patrzą natomiast na kierowców ustatkowanych, po ślubie i z dziećmi. Nie jest jednak tajemnicą, że w dzisiejszych czasach coraz mniej osób zakłada przecież rodzinę w wieku 18-25 lat.

Sposób, w jaki prowadzimy auto ma wpływ na to, ile zapłacimy za ubezpieczenie. Temu, komu zależy, aby wykupić jak najtańsze OC, powinien wykazywać się sporym opanowaniem na drodze, ponieważ ubezpieczyciele doceniają kierowców jeżdżących bezpiecznie i przyznają im najczęściej po 10 proc. rabatu za każdy rok bezszkodowej jazdy. Tego typu zniżki można najczęściej przenieść w przypadku zmiany ubezpieczyciela. I co ciekawe, coraz więcej firm ubezpieczeniowych pozwala również na przenoszenie zniżek z OC na AC, przez co, jeśli nie przytrafiają nam się zdarzenia na drodze, możemy liczyć zarówno na tanie ubezpieczenie OC, jak i autocasco.

Warto co roku porównywać wysokość składek polis OC u różnych ubezpieczycieli, np. w porównywarce OC, ponieważ najwięcej ubezpieczyciele zarabiają na tych, którzy odnawiają u nich polisę.

 

Sprawdź więcej czytając ten artykuł http://www.eoborniki.pl/informacje/finanse/6451-porownywarka-ubezpieczen-prosty-i-tani-sposob-na-zakup-polisy.html

Katarzyna Bańbor

Artykuł sponsorowny

Komentarze do artykułu

Komentarzy w artykule - 1

+ Dodaj nowy komentarz:
 
dodany: 24.02.2016 , 13:16

Na koszt ubezpieczenia wpływa wiele czynników, nie każdy rozumie po co np.: w porównywarkach takich jak https://ubezpieczamy-auto.pl/ jest tyle pytań? są po to by rzetelnie wyliczyć składkę i przedstawić odpowiednie oferty.
~ Sebastian

Redakcja serwisu 3miastomoto.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie. Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.

Regulamin komentowania artykułów w serwisie 3miastomoto.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie 3miastomoto.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  2. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  3. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  4. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  5. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  6. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy (lub ich części) należy usunąć.


GOOOGLE